Priorytet na zdrowie i jak najlepsze samopoczucie malucha nie musi oznaczać nudy i monotonii w jego pokoju. Istnieją sposoby, by nawet alergik mógł radośnie rozwijać się w kolorowym otoczeniu. Projekt: Anna Gruner. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Priorytet na zdrowie i jak najlepsze samopoczucie malucha nie musi oznaczać nudy i monotonii w jego pokoju. Istnieją sposoby, by nawet alergik mógł radośnie rozwijać się w kolorowym otoczeniu. Projekt: Anna Gruner. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
04 maj 2016 14:38

5 sposobów na kolorowy pokój małego alergika

Priorytet na zdrowie i jak najlepsze samopoczucie malucha nie musi oznaczać nudy i monotonii w jego pokoju. Istnieją sposoby, by nawet alergik mógł radośnie rozwijać się w kolorowym otoczeniu.

1. Zadbaj o ściany

Ściany w pokoju alergika powinny być maksymalnie gładkie, by nie osiadał na nich kurz i łatwo je było oczyścić. Najlepiej sprawdzą się tynki gipsowe lub ściany z karton-gipsu. Unikaj tynków mineralnych i strukturalnych, a także tapet, które nie są idealnie gładkie – będzie osiadał na nich kurz, co może powodować dyskomfort lub zwiększać objawy alergii u dziecka. Do pomalowania ścian warto wybrać zmywalną farbę, by łatwo je było utrzymać w czystości. Farba powinna być też hipoalergiczna i nie uwalniać szkodliwych związków. W grę wchodzą zatem tylko produkty wodorozcieńczalne. Najlepiej zdecydować się na farby z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, jak Beckers Designer Colour. Są dostępne w pięknej palecie barw, ekologiczne i o potwierdzonym przez PTA bezpieczeństwie dla alergików, a przy tym łatwe w nadkładaniu i odporne na wielokrotne mycie nawet z użyciem detergentu.

2. Postaw na właściwy kolor

Wybierając kolor ścian warto kierować się preferencjami dziecka - niech odnajdzie w pokoju swój ulubiony kolor, a nie nasz. Chodzi przecież o to, by dziecko lubiło swój pokój i czuło się w nim szczęśliwe. Możemy też zdecydować się na wykorzystanie kilku barw: pomalowanie każdej ściany innym kolorem lub zastosowanie wzorków. Świetnie sprawdzą się malunki z wykorzystaniem szablonów - rozweselą wnętrze, a jednocześnie nie zaburzą gładkości ściany. Jeśli maluch cierpi na alergię oddechową, w projekcie wnętrza warto wykorzystać kolor pomarańczowy, który - według chromoterapii, czyli leczenia kolorami - łagodzi objawy astmy.

3. Kontroluj bezpieczeństwo zabawek

Zabawki, którymi bawi się dziecko, powinny być bezpieczne, a zatem także wolne od alergenów. Nie musimy zabierać dziecku wszystkich pluszaków, na których może zbierać się kurz, ale należy nie przesadzać z ich liczbą i dbać o utrzymanie ich w czystości (częstego prania niestety nie da się uniknąć, dlatego najlepiej wybierać te, które się do tego nadają). Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które wszystko biorą do buzi, warto zadbać, by zabawki były wykonane z bezpiecznych materiałów. Oczywiście rozwiązaniem może być postawienie na naturalne drewniane klocki, pojazdy czy zwierzątka. Dzieci jednak kochają kolory. Jeśli chcemy je uszczęśliwić i mieć pewność, że zabawki są pomalowane bezpiecznymi produktami, możemy zrobić to sami używając emalii Beckers Designer Universal rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Jest ona łatwa w użyciu i wysycha w ciągu godziny. Możesz nie tylko wyczarować wspaniałe kolory, wzorki i literki dla swojej maluszka, ale także zaprosić go do wspólnego malowania.

4. Wyeliminuj siedliska kurzu i roztoczy

Jeśli dziecko cierpi na alergie wywołane przez kurz i roztocza, należy ograniczyć do minimum wszelkie elementy, które mogą być siedliskiem alergenów. Najlepiej zrezygnować z dywanów i wykładzin, tapicerowanych mebli, grubych narzut, dekoracyjnych poduszek czy zasłon. Lepiej postawić na łatwo zmywalne podłogi, na przykład z naturalnego drewna, a w oknach powiesić kolorowe, ale lekkie i łatwe do prania zasłonki lub zamontować kolorowe żaluzje między szybami (co zapobiegnie ich brudzeniu). Dobrze też zadbać o to, by nie było zbyt wielu półek i bibelotów, na których może gromadzić się kurz - zabawki najlepiej trzymać w zakrytych skrzyniach lub szafkach.

5. Dodaj koloru meblom

Łóżko, komoda, szafa, mały stolik i krzesełko - to stałe elementy dziecięcego pokoju. Te z naturalnego drewna są bezpieczne i mają wyjątkowy urok. W pokoju małego alergika powinny mieć gładką strukturę, by nie zbierał się na nich kurz oraz by łatwo było je czyścić. Świetnym i szczególnie zachwycającym rozwiązaniem może być wybranie mebli do pokoju dziecka, które są pięknie pomalowane. Rozważając zakup takich urokliwych mebelków rodzic alergika często jednak drży o bezpieczeństwo farb, a nierzadko także o bezpieczeństwo własnego portfela - bywają one bowiem wyjątkowo drogie. Jest jednak niewymagający zbytniego wysiłku sposób na piękną i w pełni bezpieczną stylizację mebli w pokoju dziecka cierpiącego na alergie. Wodorozcieńczalne emalie Beckers Designer Universal można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do malowania zabawek, ale wszelkich powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, zagruntowanych powierzchni metalowych, lamperii i ścian czy kaloryferów, a nawet mebli ogrodowych.

Źródło: Beckers Designer

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH