• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
13 lut 2016 15:40

Jak zdobyć pieniądze na design?

Design kosztuje, a dobry design kosztuje dużo. Nie warto jednak unikać tych kosztów, próbując kopiować wzory, warto natomiast poszukać źródeł wsparcia finansowego. Taki wniosek plynie z dyskusji „Pieniądze na design. Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie”, która odbyła się podczas „4Design Days”.

Uczestnicy panelu szukali odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się wysokie koszty powstawania dobrego projektu. Z ich wypowiedzi wynikało, że projektowanie to złożony i długotrwały proces tworzenia produktu, który nie tylko będzie dobrze wyglądał, ale przede wszystkim spełni oczekiwania użytkowników.

„Projektant to obserwator, musi poznać oczekiwania użytkowników, a potem starać się je spełnić. - powiedziała Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, Studio Projektowe Husarska. - Projektowanie trwa czasem bardzo długo, zaczyna się od researchu, prowadzenia analiz, ankiet, wyciągania wniosków. Podstawą są dobre założenia, jeśli są właściwe, samo ich zrealizowanie nie jest już większym problemem”.

„Koszty designu to koszty ślepych uliczek – dodał Witold Załęski z firmy Code Design, moderator dyskusji. - Zanim uda się stworzyć idealny projekt danego produktu, może powstać ich kilkadziesiąt i to kosztuje.”

Dyskutanci zgodzili się jednak co do tego, że design jest częścią procesu badawczo-rozwojowego w firmie i jako taki może otrzymać wsparcie finansowe, między innymi w ramach programu operacyjnego „innowacyjny Rozwój”. O możliwościach uzyskania wsparcia dla przedsiębiorców w ramach nowego rozdania unijnych pieniędzy opowiedziała Monika Ptak-Kruszelnicka, kierownik Referatu Koordynacji EFS, Regionalna Strategia Innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

„Jeśli projekt jest innowacyjny, to na pewno znajdą się na niego środki, zwłaszcza jeśli ubiega się o ni małe lub średnie przedsiębiorstwo – podkreśliła Monika Ptak-Kruszelnicka. - Ważne jest jednak, aby firmy były świadome tego, że projektowanie jest bardzo ważną częścią działalności przedsiębiorstwa. Pieniądze na design są, ale trzeba wiedzieć, gdzie i w jaki sposób ich szukać”

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH