• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 lut 2018 10:43

Justyna Smolec na 4DD: przepis na mały metraż

Małe mieszkanie może być bardzo dobrym miejscem do życia. Jak je zaaranżować, aby tak rzeczywiście było, radzi znana architekt wnętrz, Justyna Smolec, prelegentka Akademii Dobrze Mieszkaj na 4 Design Days 2018.

Redakcja Dobrze Mieszkaj: Jakie błędy popełniamy najczęściej aranżując małe mieszkania? I co zrobić, aby takich błędów nie popełniać?
Justyna Smolec: Po pierwsze, musimy dość dokładnie przemyśleć i rozplanować funkcje naszego mieszkania. Tu nie ma miejsca na stratę przestrzeni, należy zatem precyzyjnie wykorzystać każdy centymetr. Jak najwięcej rzeczy pochowajmy w szafach, aby łatwo było nam utrzymać porządek. Po drugie, błędem jest też z pewnością próba eksponowania na otwartych półkach dużej ilości przedmiotów. Zbyt wiele rzeczy, dekoracji, wzorów czy kolorów wprowadza chaos, a tym samym poczucie zmniejszenia przestrzeni.

Nasze wnętrze powiększą natomiast połyskujące płaszczyzny frontów. Warto też zastosować duże tafle luster, szkła czy grafiki, obrazy, zdjęcia, które mają daleką perspektywę. Dobrym rozwiązaniem jest użycie mebli wielofunkcyjnych czy podestów, dobrze sprawdzą się także drzwi przesuwne. Zwróćmy również uwagę na kolorystykę. Małe wnętrza nie powinny być ciemne. Oprócz użycia jasnych barw dobrze jest zadbać dodatkowo o dobre sztuczne oświetlenie. 

Jakie są najważniejsze zasady przy aranżacji małego mieszkania?
W małym wnętrzu kuchnię łączymy zwykle z pokojem dziennym i jadalnią. W kuchni starajmy się przy tym wygospodarować możliwie jak największą przestrzeń do pracy pomiędzy zlewozmywakiem a płytą kuchenną. Pamiętajmy też aby nie przesuwać tych sprzętów bezpośrednio do ścian bocznych. Na szafki wiszące w małej kuchni warto wykorzystać pełną wysoką pomieszczenia. Weźmy też pod uwagę gabaryty sprzętów - może wystarczy nam dwupalnikowa kuchenka, mała zmywarka i lodówka podblatowa?

Z kolei w małej łazience możemy pomyśleć o przełożeniu pralki do kuchni, garderoby czy do holu. Postawmy na pewno na materiały odporne na zabrudzenia, ponieważ z uwagi na niewielkie odległości mogą być bardziej narażone na zniszczenia. Zrezygnujmy z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. W łazienkach zabudujmy przestrzeń nad stelażami do wc na szafki na kosmetyki. Trzeba też pomyśleć aby ukryć w szafkach lub szufladach gniazda na elektryczne szczoteczki, suszarki itp. W bardzo małych łazienkach na pewno lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, a nie wanna, a przestrzeń optycznie powiększą duże lustra. 

Jakie meble, kolory, wzory sprawdzą się w małym mieszkaniu, a jakie będą absolutnie nie do przyjęcia?
Na małym metrażu postawmy na jasne, pastelowe, świetliste kolory. Na ciemne barwy możemy sobie pozwolić, moim zdaniem, jedynie w pomieszczeniu, w którym przebywamy krótko typu, takim jak wc czy hol, ponieważ ciemna kolorystyka znacznie tę przestrzeń pomniejszy. Nie bójmy się jednak tego efektu. Jeżeli jakiś kolor szczególnie lubimy i mamy do niego przekonanie,  będziemy się czuć w jego towarzystwie dobrze, mimo że optycznie wielkość tego wnętrza zostanie zredukowana. Wzory w małym mieszkaniu odrzuciłabym z założenia, ponieważ mogą wprowadzić dysharmonię. Trzeba stosować je z dużą świadomością i uwagą. Bezpieczne jest użycie wzoru na podłodze lub w kuchni nad blatem. Natomiast duże płaszczyzny ścian sugerowałabym pozostawić gładkie. W małym wnętrzu wzory mogą na tyle przykuwać uwagę, że będą nas rozpraszać i się szybko znudzą.

Justyna Smolec - absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej. Prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz i architektury, w której powstają kompleksowe projekty dla klienta prywatnego (mieszkania, domy, rezydencje) oraz obiekty użyteczności publicznej (hotele, spa, restauracje, biura, apartamenty pokazowe itp). Opracowania często obejmują meble i lampy na indywidualne zamówienie. Bierze udział w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz prowadzi wykłady. Realizuje projekty w Polsce i za granicą np. Niemcy, Holandia, Luksemburg. Najbardziej znane są jej wnętrza o charakterze loftowym: apartamenty pokazowe Qbik Woronicza w Warszawie i lofty de Girarda w Żyrardowie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH