Design thinking czy Design feeling - sesja dyskusyjna inaugurująca drugi dzień 4 Design Days 2018. Fot. PTWP

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Design thinking czy Design feeling - sesja dyskusyjna inaugurująca drugi dzień 4 Design Days 2018. Fot. PTWP
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
23 lut 2018 11:27

Projektowanie to sport zespołowy

Jaki powinien być design? Czy dobry projekt to dzieło emocji i uczuć czy nowoczesnych technologii? O tym rozmawiali uczestnicy dyskusji, która zainaugurowała drugi dzień 4 Design Days.

W sesji dyskusyjnej, którą moderował Maciej Orłoś, dziennikarz i prezenter telewizyjny, wzięli udział: Gianni Giuffrida, główny architekt włoskiej marki Pininfarina - biura projektowego specjalizującego się w tworzeniu samochodów koncepcyjnych, Pete Kercher założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador organizacji Design for All Europe, Mor Krisher, główny projektant marki Caesarstone International, Marco Poletti, designer i architekt oraz Jaume Cassanyer Tosques, architekt, product marki Laufen.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się wspólnie, czym jest design oraz czy procesem projektowym w większym stopniu powinny rządzić uczucia i emocje czy technologia. Pete Kercher wskazał, że zgodnie ze słownikową definicją design to koncepcja, która jest przeznaczona do natychmiastowego wykonania. W tym sensie każdy produkt, nawet najgorzej projektowany, ma za sobą pewien proces projektowy.

To nasza odpowiedzialność, nas jako użytkowników, ale i nas jako producentów, aby wybierać dobrze zaprojektowane projekty i zmieniać w ten sposób świat na lepsze - dodał Pete Kercher. Zgodził się z nim Mor Krisher.  To na firmach i markach spoczywa odpowiedzialność za jakość designu – stwierdził. Żyjemy w kulturze opakowań jednorazowych i krótkoterminowych produktów. Aby nie popaść w pułapkę tanich „jednorazowych” produktów, firmy muszą pamiętać o oczekiwaniach konsumentów i o własnej odpowiedzialności za nich.

W trakcie dyskusji poruszony został bardzo interesujący wątek wpływu nowoczesnych technologii na proces projektowy. Marco Poletti zaznaczył, że design jest z natury swojej masowy, a co za tym idzie, ma konkretny wpływ na wielu ludzi. Kiedy propozycja producenta spotyka się z sukcesem, przeradza się w trend, w tendencję, która trafia do wielu osób jednocześnie. Dlatego designu nie sposób oddzielić od sfery nowoczesnych technologii i innowacji, które zmieniają ludzkie życie. Potwierdził to Mor Krisher, który dodał, że mamy obecnie do czynienia z ogromnymi zmianami wywołanymi przez rozwój technologiczny, zmianami, które są również widoczne w sferze projektowania.

Przez ostatnie 10 lat technologia zmieniła się bardziej i szybciej niż przez poprzednie 100 lat. Nic więc dziwnego, że zmiany technologiczne spowodowały także zmiany społeczne. Nasze technologie stworzyły nowe pokolenia ludzi, a my możemy to właśnie teraz obserwować – dodał Mor Krisher.

Czy to technologia jest zatem odpowiedzialna za rozwój designu? Polemizował z tym Jaume Cassanyer Tosques, który stwierdził, że jego zdaniem w projektowaniu liczą się jednak przede wszystkim emocje i uczucia, a nie sama technologia. Zgodził się z nim Marco Poletti, który dodał, że ważne, aby emocje nie przesłoniły technologii, aby wygląd nie był ważniejszy od funkcjonalności. W tym sensie design to sposób na uczłowieczenie technologii.

W designie liczą się czytelne dla każdego zasady, a przede wszystkim prostota obsługi. Dobry design to synonim prostoty – dodał. 

W dalszej część dyskusji jej uczestnicy omawiali obszernie, jak powinien wyglądać proces projektowy, aby w jego efekcie powstał dobry i funkcjonalny produkt. Na przykładzie marki Laufen przedstawił to Jaume Cassanyer Tosques. Choć w przypadku marki Laufen projektujemy różne rzeczy, zawsze część projektowa trwa całe miesiące, czasem nawet lata. Wszystko zaczyna się oczywiście od decyzji, później toczy się jednak długotrwały, żmudny i złożony proces, w którym musimy sprawdzić wszystkie poszczególne elementy, aby mieć pewność, że na końcu tego procesu pojawi się produkt wysokiej jakości.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH