Zobacz galerię [8 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja
17 lut 2017 15:34

Smartdomy to nie luksus. To nasza przyszłość

Inteligentne urządzenia to coraz częściej „must have” nowoczesnych domów. Czym tak naprawdę jest dom inteligentny, jak obalić mity funkcjonujące na jego temat, jak odróżnić funkcjonalność od niepotrzebnego „gadżeciarstwa” – o tym dyskutowali w czasie 4 Design Days uczestnicy debaty „Smart-living – luksus, który się opłaca”.

Do niedawna innowacje pod znakiem smartdomu były raczej innowacją niże trendem. Obecnie, za sprawą lawinowo rosnącej popularności urządzeń mobilnych w coraz większej stopniu wkraczają do naszych domów. Coraz częściej chcemy, aby urządzenia upraszczały nam codzienne prace, chcemy sterować całym domem za pomocą smartfonu, a producenci w coraz większym stopniu nam to umożliwiają. Ale idea domu inteligentnego to o wiele więcej niż „myślące” gadżety.

- Dom inteligentny powstał po to, aby upraszczać nam codzienne funkcjonowanie – mówił Maciej Turski, założyciel Futunext, popularyzator technologii spod znaku smarthome. – To o wiele więcej niż „myślące” gadżety. To prawdziwa rewolucja w zakresie automatyzacji zarządzania domem, biurem, sklepem, nawet przestrzenią miejską.

Uczestnicy debaty omówili rozwiązania spod znaku smart dostępne na polskim rynku oraz najnowsze rynkowe trendy w tym zakresie. Dotyczą one personalizacji – dostosowywania domu do własnych indywidualnych potrzeb, komfortu – upraszczania codziennych czynności, oszczędności energii i obniżenia kosztów utrzymania domu, a także kontroli i bezpieczeństwa.

Inteligentne domy mogą budzić obawy związane z ochroną prywatności czy bezpieczeństwem danych i możliwościami przejęcia kontroli nad urządzeniami sterowanym zdalnie. Także i tego wątku nie mogło zabraknąć w dyskusji, której uczestnicy zastanawiali się, czy niepokój ten jest uzasadniony, jak zadbać o bezpieczeństwo danych i jakie rozwiązania oferują producenci na wypadek awarii lub świadomej działalności człowieka. Omówiono również możliwości wprowadzania technologii spod znaku domu inteligentnego do gotowych już domów oraz możliwość rozbudowy inteligentnych systemów w miarę rozwoju potrzeb czy możliwości finansowych.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH