Stołek flower - sypialnia. Fot. Archiwum projektantki
Stołek flower - sypialnia. Fot. Archiwum projektantki
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
20 cze 2016 20:25

Postawa eko w projektowaniu jest trendy

O projektowaniu eko produktów, współpracy z producentami mebli oraz wolontaryjnej kooperacji z fundacją dla młodzieży i niepełnosprawnych  - mówi w rozmowie Małgorzata Pękala, z pracowni Pękala Design.

Prowadzi Pani cykl autorskich warsztatów projektowych dla dzieci i młodzieży „Pasja Tworzenia”. Co jest główną tematyką zajęć?

Podczas warsztatów upcyclingowych dzieci mogą poznać pracę projektanta, a zarazem nauczyć się wykorzystywać materiały odpadowe. Pomysł zrodził się z obserwacji potrzeb fabryk, które odwiedzam. Najczęstszym problemem poprodukcyjnym są odpady, które dla mnie są źródłem inspiracji. Wykorzystując różnorodne materiały do prowadzenia warsztatów dzieci pobudzają swoją wyobraźnię i kreatywność. Dla mnie postawa eko w projektowaniu nie jest przemijający trendem, lecz chwilą zatrzymania i spojrzenia na otaczający nas świat, jest odpowiedzialnym stylem życia. To są wartości, które chcę przekazać dzieciom i młodzieży na naszych krótkich, twórczych spotkaniach. Uważam, że projektanci powinni być wyczuleni na problemy ekologii i przyszłości Ziemi. Zrównoważony design jest naszą powinnością, standardem. Mądry projektant pamięta o postanowieniach komisji Brundtland: „Zaspokajając potrzeby obecne, nie możemy zagrażać możliwościom zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń”.

Często wokół Pani twórczości przewija się właśnie słowo „materiały odpadowe”. Na ich bazie stworzyła Pani nawet scenografię do spektaklu teatralnego.

Warsztaty „Pasja Tworzenia” rozszerzyłam o wolontaryjną współpracę z fundacją dla młodzieży i niepełnosprawnych. W ramach tej współpracy tworzyliśmy amatorski teatr uliczny oraz sztuki teatralne. Moja praca w tym projekcie to realizacja scenografii do sztuki Moliera „Skąpiec”. Częściowo z powodu niskiego budżetu, a w dużej mierze z powodu moich aktualnych zainteresowań postanowiłam zrobić scenografię wykorzystując ciekawe efekty jakie daje transparentność i plastyczność butelek po napojach typu PET. Efekt był wspaniały. Droga do celu jednak była długa, ponieważ premiera sztuki odbywała się zimą, a zimą trudno pozyskać duże ilości jednorazowych butelek. Tego typu butelki to opakowanie typowo sezonowe i używane latem. By dopiąć celu, musiałam udać się na wysypisko śmieci, z którego przywiozłam ok 400 różnokolorowych denek.

CAŁY WYWIAD Z MAŁGORZATĄ PEKALĄ, Z PRACOWNI PĘKALA DESIGN PRZECZYTASZ TU

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH