Domowe biuro na małym metrażu. Fot. Komandor

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Domowe biuro na małym metrażu. Fot. Komandor
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 lut 2017 14:46

Domowe biuro na małym metrażu: tak je urządzisz

Jak zorganizować miejsce do pracy w domu, gdy do dyspozycji mamy bardzo niewielki metraż? Kluczowy jest nie tylko wybór miejsca oraz dobór odpowiednich mebli, które sprawdzą się na małej przestrzeni.

Planując domowe biuro, nie możemy zapominać, że zapewnienie odpowiedniego komfortu i dobrych warunków do pracy, szybko przełoży się na jej większą efektywność.

Wygospodarowanie kącika do pracy w małym mieszkaniu to spore wyzwanie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że lokalizacja, którą wybierzemy na zaaranżowanie domowego biura, powinna zapewnić nam spokój, sprzyjać skupieniu i koncentracji. Najlepiej więc jeśli będzie oddalona od pomieszczeń wypełnionych domowym gwarem, takich jak kuchnia, salon czy pokój dziecięcy.

Dobrym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kącika do pracy w sypialni. Zwykle miejsce to jest usytuowane odpowiednio daleko od zgiełku, a życie domowników w ciągu dnia skupia się w innych pomieszczeniach, więc warunki i spokój panujące w sypialni, będą sprzyjały koncentracji. Mała powierzchnia, jaką będziemy mieli do dyspozycji, to jednak duże wyzwanie – Musimy pamiętać, że w małych pomieszczeniach każdy centymetr ma znaczenie i często potrzebne będą niestandardowe rozwiązania. Dlatego wybierając meble, warto zdecydować się na rozwiązania przygotowane na wymiar. Dzięki nim najlepiej wykorzystamy całą dostępną powierzchnię i bez problemu wstawimy m.in. biurko nietypowych rozmiarów, do którego dobierzemy odpowiednią ilość szuflad czy półek, w zależności od naszych potrzeb i potrzeb naszego domowego biura. Jeśli mamy dużo dokumentów i dodatkowy sprzęt, taki jak drukarki czy skanery, możemy wykorzystać nawet małe wnęki czy przestrzeń pod skosami, bo odpowiednio zabudowane będą stanowiły doskonale miejsce do przechowywania tego typu rzeczy. Oszczędności miejsca, przy projektowaniu domowego biura w sypialni, sprzyja także wykorzystanie systemu drzwi przesuwnych w szafach czy regałach przeznaczonych na dokumenty – podpowiada Monika Szczęsny, projektantka mebli z firmy Komandor.

Miejsce do pracy w salonie

Jeśli nie mamy innego wyjścia i biurko musi stanąć w salonie, wtedy powinniśmy postarać się w jakiś ciekawy sposób odgrodzić je od domowego gwaru i strefy relaksu. Możemy wykorzystać do tego szklaną ściankę, albo meble, np. regał, który ustawiony w okolicy biurka może okazać się bardzo przydatny i pełnić jednocześnie kilka funkcji. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też ukrycie biurka w szafie wnękowej za przesuwnymi drzwiami. Taki mebel, indywidualnie zaprojektowany, wraz z właściwie dobranymi dodatkami, pozwoli nam stworzyć biuro z prawdziwego zdarzenia. Kosze, półki i szuflady na dokumenty oraz przybory możemy dobrać do naszych potrzeb, dostosowując m.in. wysokość blatów czy rodzaj potrzebnych i funkcjonalnych akcesoriów.

Jeśli w salonie nie ma możliwości wydzielenia miejsca do pracy, musimy tak je zorganizować, by było jak najbardziej spójne z całą aranżacją pomieszczenia. Materiał i kolorystyka biurka niech współgra z materiałem, z jakiego wykonane są fronty innych mebli w naszym pokoju dziennym. Dobrze też zachować jednakowy styl mebli, aby nie zaburzać klimatu i harmonii całego wnętrza. Subtelnie usytuowane w salonie biurko, może stanowić ciekawy akcent w pomieszczeniu i doskonale uzupełniać całość wystroju. To samo dotyczy lampki biurowej, która powinna nawiązywać do oświetlenia czy innych dodatków, jakie mamy w salonie.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Taka jedna, 2017-02-17 14:24:17

    Minimalizm przede wszystkim. Jako dodatek dałabym tylko reprodukcję, żeby nadała powagi pomieszczeniu. Zbyt duża ilość gadżetów może przecież rozpraszać w pracy. To samo dotyczy koloru ścian - najlepsze będą beże i łagodna zieleń.

POLECAMY W SERWISACH