Folklor zapewnia wnętrzu podłoga Master 4V - Dąb Rimini oraz elementy ścienne i poduszki. Fot. RuckZuck

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Folklor zapewnia wnętrzu podłoga Master 4V - Dąb Rimini oraz elementy ścienne i poduszki. Fot. RuckZuck
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 kwi 2017 09:45

Folkowe wnętrza: zobacz inspirujące pomysły

​Styl folkowy, inaczej zwany ludowym czy etnicznym, obecny jest nie tylko w modzie, ale też we wnętrzach. Jak urządzić pomieszczenia, by były swojskie i klimatyczne? Warto stosować się do kilku prostych rad.

Przy aranżacji wnętrz ważne jest wyobrażenie przestrzenne i dbanie o detale. Istotna jest także oryginalność oraz zapewnienie komfortu w pomieszczeniu. Potrzeby te spełnia styl folkowy, który ożywia przestrzeń - zarówno nowoczesną, jak i oszczędną pod względem dekoracyjnym.

Przez długi czas folk był kojarzony z nieucywilizowaną wsią, paniami w ludowych chustach na głowach oraz pewnym rodzajem kiczu. W XXI wieku styl ludowy powrócił. Zagościł nie tylko na wsiach, ale przede wszystkim w nowoczesnych mieszkaniach w centrach dużych miast. Folk podbił serca projektantów oraz amatorów dobrego stylu. Czym? Haftami, koronkami i łowickimi kompozycjami skąpanymi w kolorach intensywnej czerwieni, żółci, zieleni i błękitów. W tych wzorach można się zakochać!

Neofolk i starocie

Neofolk design to nowoczesne zestawienie wzorów ludowych. Współcześni projektanci sięgają po motywy zakopiańskie czy łowickie, inspirują się nimi i artystycznie je przerabiają. Wybierając neofolkową aranżację, możemy stworzyć nowoczesną przestrzeń z wysuniętą na pierwszy plan ludowością lub scenerię bardziej odległą, jedynie nawiązującą do kultury ludowej.

Łowickie pasy czy koniakowskie koronki to sposób na oryginalny wystrój. Prostota mebli połączona z wielobarwnością motywów ludowych da efekt przytulnego, radosnego i energetycznego mieszkania. Folkowe akcenty wypędzają z mieszkania chłód i surowość. Świetnie sprawdzą się podkładki na stół z ludowymi motywami, poduszki, ścienne naklejki czy gaśnice.

Czego się wystrzegać?

W przypadku folkowych wnętrz, kluczem do sukcesu jest umiar. Minimalistyczne i dyskretne dodatki stworzą idealny klimat. Dla wyrazistych kolorów doskonałym odcieniem ścian jest jasne, najlepiej jednokolorowe tło. Natłok barw może wprowadzić chaos i niepokój. Dobrym pomysłem jest również jeden, duży akcent np. naklejka na całą ścianę, która przykuje wzrok i będzie niebanalnym dodatkiem. Ludowe skarby znajdziemy w wielu miejscach - targach staroci, sklepach oferujących wnętrzarski asortyment czy wyprzedażach garażowych. W poszukiwaniu ludowych bibelotów możemy również odwiedzić babciny strych czy zapytać o interesujące gadżety rodzinę mieszkającą na wsi. Odnowione starocie mają swój niepowtarzalny urok.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH