Sypialnia na poddaszu. Projekt: Karolina i Artur Urban. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Sypialnia na poddaszu. Projekt: Karolina i Artur Urban. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 lut 2017 10:10

Jasne wnętrze: pomysły architektów na aranżację poddasza

Dziś, dzięki zupełnie nowemu spojrzeniu na poddasze, a zwłaszcza nowoczesnemu podejściu do projektowania, strych użytkowy to jedna z najbardziej atrakcyjnych lokacji na urządzenie sypialni czy domowej strefy SPA.

Nieustawne, nie zawsze dobrze doświetlone i te wszechobecne skosy, które w znacznym stopniu ograniczają możliwości aranżacyjne - jeszcze do niedawna poddasze pełniło w wielu domach funkcję magazynu na zapomniane i niepotrzebne przedmioty. Gotowi na wypoczynek pod gwiazdami?

Oddzielenie hałaśliwej i tętniącej życiem strefy dziennej od tej, sprzyjającej relaksowi i wyciszeniu to marzenie niejednego posiadacza domu. Tak jasny podział wprowadza do codziennych przyzwyczajeń upragniony ład i harmonię, a że zwykle strefa aktywności i rodzinnych spotkań obejmuje pomieszczenia na parterze (tu bowiem najczęściej lokalizujemy kuchnię, salon i jadalnię), poddasze, niczym yin uzupełniające yang, to doskonałe miejsce na umieszczenie sypialni, pokoju wypoczynkowego czy łazienki i strefy SPA.

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia to najbardziej prywatne pomieszczenie w każdym domu - świątynia wypoczynku, miejsce regeneracji i nabierania sił po długim, pełnym wyzwań dniu. Nieco romantyczna, ale przede wszystkim rozważnie wygodna – a na poddaszu – koniecznie przemyślana.

Na dobrze urządzoną sypialnię, w tak specyficznym miejscu, trzeba mieć pomysł i dużo cierpliwości – wszechobecne nierówności potrafią czasem doprowadzić do rozpaczy nawet najbardziej zagorzałego wielbiciela aranżacyjnych wyzwań. Komponując tak niezwykłą przestrzeń szybko przekonamy się, że łóżko powinno idealnie wpasować się w skosy – tak, by każdego poranka nie budziło nas bolesne spotkanie ze ścianą, szafa nie może być za duża – najlepiej rozejrzeć się za wnękową, bo innej, mimo najszczerszych chęci możemy po prostu nie zmieścić.

Do tego, starając się zachować zasadę „im mniej na poddaszu tym lepiej”, trzeba będzie pójść na kompromisy, ale… Jak już uporamy się z tym najtrudniejszym etapem prac, sypialnia na poddaszu odpłaci nam niezwykłym klimatem. Cóż może być przyjemniejszego od zakończenia dnia z widokiem na gwieździste niebo i pobudką przy promieniach wschodzącego słońca? To prawda, niewiele!

Aby zapewnić sobie tak niezwykłe wrażenia, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie okien. W zależności od kształtu dachu, okna połaciowe mogą w dużej mierze wpływać na klimat wnętrza. Duże przeszklenia sprawią, że sypialnia wypełni się światłem, zaś wieczorami zagwarantują niemal panoramiczne widoki.

Mniejsze, dodadzą pomieszczeniu intymnego, wyciszającego charakteru. Niezależnie od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, pamiętajmy o tym, by sypialniane okna zaopatrzyć w rolety – zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy leniwy, sobotni poranek.

Łazienka pod skosami

Łazienka na poddaszu to stanowczo propozycja dla marzycieli lubiących, podczas codziennej, relaksującej kąpieli patrzeć w niebo. Jednak zanim do tego relaksu dojdzie, należy krytycznie i racjonalnie spojrzeń na przestrzeń, którą dysponujemy. Choć zaaranżowanie takiego salonu SPA jest nieco trudniejsze niż wykończenie sypialni na poddaszu, szeroki wachlarz nowoczesnej ceramiki i mebli łazienkowych pozwala tworzyć naprawdę ergonomiczne a zarazem niebanalne kompozycje.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH