Funkcjonalne rozwiązania do małych mieszkań: biurko-łóżko. Fot. Häfele

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Funkcjonalne rozwiązania do małych mieszkań: biurko-łóżko. Fot. Häfele
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
24 sty 2018 12:27

Mieszkanie dla młodych - funkcjonalnie na 50 metrach

Jak urządzić kilkudziesięciometrowe mieszkanie, by było w pełni wygodne i funkcjonalne?

Funkcjonujący od 2014 r. program „Mieszkanie dla Młodych”pozwolił podpisać umowy na zakup ok. 90 000 mieszkań, których średni metraż oscylował wokół 50 mkw. Jak urządzić małe mieszkanie i które rozwiązania mogą w największym stopniu zainteresować młodych nabywców?

Więcej miejsca

Z pomocą przychodzą rozwiązania aranżacyjne jak kuchnia połączona z salonem. – Wizualnie przestrzeń się powiększa, a granicę między kuchnią i salonem wytycza blat przypominający wyspę. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie systemów przesuwnych – na przykład ze szklanymi drzwiami – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.  – Przewidziano też coś dla osób, które kuchnię otwartą wybierają tylko z rozsądku:  okucia jak Finetta Spinfront, które pozwalają schować aneks kuchenny za dużymi frontami w zaledwie kilku ruchach.

Wygodnie i pojemnie

Kuchnia często staje się „ofiarą” walki o każdy metr mieszkania – a musi być pojemna i wygodna nawet na kilku metrach kwadratowych. Gdzie pomieścić liczne akcesoria, garnki, zastawę i znaleźć miejsce do przygotowywania posiłków? Kluczem do sukcesu są pojemne szuflady i wykorzystanie wysokiej zabudowy. Te pierwsze, wyposażone w sortowniki, pozwalają maksymalnie wykorzystać cenne miejsce. – Coraz większą popularnością cieszą się też półki wysuwne i szafki typu cargo, pozwalające zagospodarować przestrzeń z boku zabudowy oraz w narożnikach – mówi Jakub Malinowski. W niewielkich kuchniach można też pomarzyć o stole. Prawda? Niekoniecznie – z pomocą przychodzą blaty wysuwne, które ukryte pod powierzchnią blatu właściwego lub wyciągane niczym szuflada, stwarzają dodatkowe miejsce do gotowania i mogą służyć jako stolik do kawy czy małe biurko.

Wykorzystaj potencjał

Sytuacja metrażowa w programie MdM ulega zmianie, gdy mamy do czynienia z rodziną
z trójką lub większą liczbą dzieci – wtedy limit dla mieszkania rośnie do 85 mkw. Co
w innej sytuacji? W przypadku rodziny z dwójką dzieci trzeba sobie poradzić z całą górą ubrań. Warto wówczas wykorzystać np. miejsce w przedpokoju na zagospodarowanie garderoby. – Należy pomyśleć o zabudowaniu go od sufitu do podłogi wysoką szafą czy wykorzystaniu wnęk. Tu doskonale sprawdzą się pojemne szuflady z sortownikami, cargo na buty czy pantografy, zapewniające łatwy dostęp do wyższych partii mebla – dodaje Jakub Malinowski. – Najmłodszym członkom rodziny należy przy tym zapewnić miejsce i do spania, i do nauki – tu doskonale sprawdzą się meble wielofunkcyjne, wykorzystujące łączące funkcje biurka i łóżka okucie Tavoletto.

Pamiętaj o oświetleniu

By zwiększyć funkcjonalność mieszkania, a jednocześnie zadbać o odpowiedni nastrój, warto przyjrzeć się ofercie oświetleniowej. Szczególnie popularne stało się w ostatnich latach oświetlenie diodowe LED – niezwykle efektowne, a przy tym energooszczędne. Mamy do wyboru kilka jego możliwości wykorzystania – ułatwiające pracę oświetlenie nad blatem, oświetlenie dekoracyjne pięknie podświetlające elementy ozdobne czy paski LED w szufladach (ułatwiające odnajdywanie przedmiotów) lub wzdłuż krawędzi.

Postaw na smart rozwiązania

Młodych nabywców mieszkań mogą szczególnie zainteresować rozwiązania z zakresu smart home. W czasach, gdy nie rozstajemy się ze smartfonem, możemy wykorzystać urządzenie do kontrolowania kolejnych udogodnień obecnych w naszych wnętrzach.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH