Jak właściwie przygotować dziecku miejsce do nauki. Fot. Komandor

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Jak właściwie przygotować dziecku miejsce do nauki. Fot. Komandor
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
20 wrz 2016 11:20

Pokój dziecka - tak urządzisz miejsce do nauki

Jak właściwie przygotować dziecku miejsce do nauki? Skorzystaj z porad naszego eksperta.

Skompletowana wyprawka szkolna to nie wszystko, o co rodzice muszą zadbać przed pierwszym dzwonkiem. Równie ważne jest zapewnienie dziecku najlepszego miejsca do nauki. Warto zapoznać się z poradami eksperta, który podpowiada, jak stworzyć miejsce, gdzie odrabianie lekcji będzie prawdziwą przyjemnością.

Dzieci naprawdę mogą polubić naukę w domu, jeśli tylko zapewnimy im miejsce sprzyjające koncentracji i rozwijaniu pasji. Ważne jest, aby urządzając taki kąt wziąć pod uwagę marzenia i upodobania dziecka, choćby te dotyczące kolorów. Własna przestrzeń pomoże w nauce, gwarantując spokój i ciszę do pracy, będzie też kształtowała samodzielność i odpowiedzialność. Komfortowe warunki - właściwie dobrane meble i odpowiednie oświetlenie - to też niezwykle ważna inwestycja w zdrowie dziecka.

Biurko to podstawa

Myśli o miejscu do nauki zawsze najpierw krążą wokół biurka. Przede wszystkim musimy je dobrać do wzrostu naszego dziecka. - Kupując standardowe biurko pierwszoklasiście powinniśmy wybrać wysokość ok 55 cm, jednak dzieci w tym wieku szybko rosną i wymiana biurka co rok to niepotrzebny wydatek. Dziecku w wieku wczesnoszkolnym warto kupić biurko o regulowanej wysokości blatu – radzi Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Biurko to oczywiście mebel przeznaczony do pracy, ale kiedy kupujemy je dla dziecka, postawmy na interesujący design. Postarajmy się, żeby było na tyle ciekawe, by zachęcało ucznia nie tylko do nauki, ale także, by inspirowało do rozwijania innych pasji. Zwróćmy tylko uwagę, by biurko miało matowy blat, dzięki czemu światło lampki nie będzie się odbijało i raziło w oczy – dodaje ekspertka. Warto zadbać o to, by w biurku znalazło się choć kilka szuflad na podręczne przybory szkolne i wysuwana półka pod klawiaturę, gdy dziecko ma komputer stacjonarny. Dzięki tym rozwiązaniom, na blacie zawsze będzie panował porządek.

Jeśli kąt do nauki aranżujemy w małym pomieszczeniu, dobrym rozwiązaniem może być biurko narożne, z kolei w bardzo nietypowych wnętrzach, najlepiej sprawdzi się indywidualny projekt, przygotowany na wymiar. Niezależnie od tego, ile mamy miejsca, pamiętajmy, że biurko powinno stanąć jak najbliżej okna, by zagwarantować najlepszy dostęp do dziennego światła. Dodatkowo na blacie musi się pojawić lampka. Warto wybrać taką, która oświetla jak największą część miejsca pracy, z regulowanym kątem i wysokością padania światła, koniecznie z nieprzezroczystym kloszem, by światło nie raziło dziecka w oczy.

Najlepsze krzesło w trosce o kręgosłup

Krzesło to drugi bardzo ważny zakup. Żeby wybrać właściwe, trzeba wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ucznia podczas siedzenia przy biurku. Przede wszystkim dziecko musi mieć proste plecy – dużą rolę odgrywa tu odpowiednio wyprofilowane oparcie. Dobrze, by było wykonane z siatki lub z przewiewnego materiału z otworkami. Dodatkowo stopy dziecka muszą opierać się o podłogę stabilnie, pod kątem prostym. Najlepszym rozwiązaniem jest krzesło z regulowaną wysokością siedziska, wtedy kupiony raz mebel stanie się inwestycją na kilka lat i będzie „rósł” z naszą pociechą. Zwróćmy też uwagę, by łokcie dziecka podczas siedzenia przy biurku znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu i by krzesło miało odpowiednio wyprofilowane podłokietniki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH