Tak swoje mieszkanie zaprojektowała architekt. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Tak swoje mieszkanie zaprojektowała architekt. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
09 sty 2017 14:21

Polacy coraz częściej projektują. Zobacz te wnętrza

Dostępność narzędzi, inspiracje w Internecie i wielość informacji sprawia, że Polacy coraz śmielej sami projektują wnętrza, nie zlecając ich specjalistom.

Dostępność narzędzi, inspiracje w Internecie i wielość informacji sprawia, że Polacy coraz śmielej sami projektują wnętrza, nie zlecając ich specjalistom, a trend wydaje się być coraz silniejszy. W mediach nie brakuje zdjęć czy porad jak to zrobić, a takie treści cieszą się powodzeniem nie tylko wśród młodych ludzi.

Według badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, 94% Polaków przyznaje, że urządzanie własnego “M” sprawia im przyjemność. Z kolei sondaż TNS Polska dla Black Red White pokazuje, że dla 90% respondentów wystrój domu jest ważnym aspektem życia codziennego. Co przekonuje do zainwestowania czasu i pieniędzy w projektowanie?

Spersonalizowane wnętrza

Po pierwsze personalizacja. Urządzanie na własną rękę daje możliwość stworzenia “własnej” przestrzeni. Dzięki temu, wnętrze będzie nie tylko idealnie dopasowane do domowników, ale będzie również w pełni odpowiadać ich gustom.

Polacy coraz częściej sami szukają inspiracji w pismach branżowych i Internecie, by potem wykorzystać pomysły w aranżacji własnego mieszkania - komentuje Joanna Rodziewicz, z grupy RE/MAX, przedstawiciel krakowskiej inwestycji Apartamenty z Tarasem. - Są znudzeni standardowymi pomieszczeniami, które widuje się na wystawach. Coraz większe znaczenie zyskują przedmioty czy też meble unikatowe - dodaje.

Gdzie szukają inspiracji? Według raportu “Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności” sporządzonego w ubiegłym roku, 47% Polaków odkrywa marki samemu, 30% poznaje je dzięki znajomym bądź rodzinie, 30% szuka inspiracji w Internecie, a 37% czerpie wiedzę z czasopism. Dużo osób kieruje się również własną intuicją i wyczuciem.

Z architektem czy bez?

Co ciekawe, im większe zainteresowanie designem, tym mniejsza potrzeba korzystania z pomocy architekta. Wyniki przeprowadzonego badania przez Westwing Home & Living wykazało, że aż 76% Polaków nigdy nie zatrudniło fachowca.

Każdorazowo warto zastanowić się, czy zatrudniać specjalistę od aranżacji wnętrz. Angażowanie architekta zaoszczędza mnóstwo czasu, lecz z drugiej strony może okazać się niekonieczne, w przypadku osób, które mają własną wizję i pełno pomysłów jak zagospodarować własną przestrzeń. Gdy pomieszczenia są dobrze rozmieszczone, ich urządzenie nie powinno sprawić kłopotu osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia remontów i kontakty ze sprawdzonymi fachowcami. Trzeba mieć jednak dużo czasu, by pozwolić sobie na porównywanie ofert i odwiedzanie sklepów meblowych wybierając najlepsze opcje.

Niezależnie od preferencji Polaków, wiele zależy od tego, jak urządzone są mieszkania, w których najczęściej przebywa się w czasie wolnym. Dom to nie tylko przestrzeń, w której odpoczywamy, ale także miejsce, gdzie spotykamy się ze znajomymi, dlatego tak ważna jest harmonia panująca w naszych czterech ścianach. Ma ona za zadanie pozytywnie wpływać na samopoczucie. I to właśnie powinno kierować każdym, kto podejmuje decyzję o samodzielnym urządzeniu swojego “M” - zgodność z gustem i zainteresowaniami lokatorów.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH