Remont mieszkania z rynku wtorengo. Fpt. Arsanit
Remont mieszkania z rynku wtorengo. Fpt. Arsanit
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
26 lut 2018 12:28

Remont mieszkania z rynku wtórnego - to warto wiedzieć

Kupując mieszkanie z drugiej ręki powinniśmy przygotować się na gruntowny remont. Przyjrzyjmy się bliżej zwłaszcza instalacjom, tynkom i podłogom.

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy ustalić, zanim rozpoczniemy remont mieszkania, są pozwolenia. Jeśli planujemy wymianę instalacji lub ingerencję w części wspólne (ściany nośne, stropy, piony wodne, kanalizacyjne i wentylacyjne, instalacja centralnego ogrzewania, elewacja, korytarze, a w niektórych przypadkach również loggie i balkony), powinniśmy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do wspólnoty lub spółdzielni. Informacje o tym, które prace wymagają pozwolenia, znajdują się w regulaminach i uchwałach danej organizacji.

Generalny remont należy zlecić profesjonalnej ekipie remontowej, najlepiej takiej z polecenia, sprawdzonej np. przez naszych znajomych. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy podpisać umowę, która zabezpieczy nas przed ewentualnymi problemami, np. nieterminowe oddanie prac lub nierzetelne ich wykonanie. Jeśli zdecydujemy się na zapłatę zaliczki, również powinniśmy to udokumentować. Zatrudnienie architekta wnętrz nie jest obowiązkowe, ale warto skorzystać z usług eksperta, jeśli nie mamy określonej koncepcji na wystrój i zagospodarowanie przestrzeni, a pozwala nam na to budżet. Cena projektu według Kalkulatorów budowlanych waha się pomiędzy 35 a 150 zł za m².

W mieszkaniach starego budownictwa często konieczna jest wymiana okien i drzwi, ponieważ bywają one nieszczelne. Wymaga to zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W zależności od regulaminu istnieje również szansa na częściowe dofinansowanie, np. z funduszu remontowego. Kolejną kwestią są instalacje: gazowa, elektryczna, rury wodno-kanalizacyjne i zawory. Specjalista powinien je dokładnie sprawdzić pod kątem sprawności i aktualnych norm budowlanych. Wymiana instalacji elektrycznej to doskonała okazja do tego, by dostosować rozmieszczenie gniazdek czy włączników światła do swoich potrzeb.

Wymiana instalacji wiąże się również z kuciem tynków, których stan również powinniśmy skontrolować. Możemy je ostukać młotkiem. Jeśli wydają głuchy dźwięk, najprawdopodobniej mamy do czynienia z odspojeniami lub odparzeniami. Może się również zdarzyć, że tynk odpadnie od ściany. Jeśli uszkodzenia zajmują więcej niż 50%, powinniśmy skuć całość, aż do miejsc, w których materiał dobrze się trzyma podłoża i położyć nowy tynk. Dopiero nową nawierzchnię możemy pomalować lub otapetować. Wybór wykończenia warto dostosować do danego pomieszczenia, w kuchni i łazience wykorzystać farbę lateksową odporną na wilgoć i zabrudzenia, a do sypialni oczyszczającą powietrze z zanieczyszczeń, m.in. formaldehydu.

Przed rozpoczęciem remontu ścian i podłóg powinniśmy zdemontować boazerię i wszystkie okładziny podłogowe przede wszystkim po to, aby wyczyścić wszystko to, co nagromadziło się pod nimi przez lata. Zniszczoną podłogę należy zerwać aż do stropu i położyć od nowa. Powinna się ona składać z kilku warstw: izolacji wodochronnej, izolacji cieplnej lub akustycznej, warstwy ochronnej, podkładu, kleju oraz posadzki, czyli finalnej warstwy podłogowej, np. paneli lub płytek. Odchylenie podłogi na odcinku 1 m nie powinno być większe niż 1 mm. Płytki powinny zostać zabezpieczone fugami, a parkiet lub panele – listwami. Źródło: Radosław Marciniec, Technolog firmy Arsanit

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH