Balustrada samonośna. Fot. CDA Polska

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Balustrada samonośna. Fot. CDA Polska
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
03 sty 2018 09:24

Schody w domu - postaw na szklane balustrady

Szklane balustrady są bardzo często wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Z ich pomocą zabezpiecza się nie tylko balkony lub portfenetry, ale także spoczniki oraz schody wewnętrzne.

W zależności od miejsca zastosowania, inny będzie zalecany sposób ich montażu, a tym samym okucia umożliwiające wykonanie stabilnej konstrukcji. Warto także nadmienić, że szklana balustrada powinna spełniać określone wymogi prawne, określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Balustrady, w tym także szklane, opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisami § 298, balustrada przy schodach, pochylniach, balkonach, ale także portfenetrach i loggiach nie może mieć elementów o ostrych zakończeniach, a sama konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome, opisane w Polskiej Normie PN-EN 1990:2004. Ponadto jej wysokość, a także wypełnienie, muszą gwarantować ochronę przed wypadnięciem. Ten sam paragraf informuje także, że w przypadku szklanych elementów balustrady, zastosowany materiał musi charakteryzować się nie tylko podwyższoną wytrzymałością na uderzenie, ale również powinien tłuc się na drobne, nieostre kawałki. Wymagania te spełnia zarówno szkło hartowane, jak i laminowane, przy czym wskazane jest stosowanie szkła klejonego.
W przypadku balustrad wewnętrznych optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szkła warstwowego, składającego się z dwóch tafli o grubości 6 mm. Dodatkowo przepisy określają również właściwą wysokość oraz wielkość prześwitu balustrady, które uzależnione są od charakteru budynku. W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach wielopoziomowych balustrada powinna mieć 90 cm wysokości (mierzonych do wierzchu poręczy), natomiast nie ma wskazanej wielkości otworu pomiędzy elementami wypełnienia. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych, wskazana wysokość to 110 cm, i niezależnie od przepisów, jest to wymiar balustrady stosowany najczęściej, również w budownictwie jednorodzinnym.

Rodzaj mocowania, a sposób montażu

W przypadku balustrad instalowanych we wnętrzach, na przykład do biegu schodów lub na spocznikach, zaleca się zazwyczaj dwa rodzaje okuć – specjalne listwy dolne (jest to wówczas tzw. balustrada samonośna, montowana liniowo) oraz mocowania punktowe, czyli relatywnie niewielkie rotule, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej. – Balustrady samonośne, takie jak system Trapani, montuje się przeważnie do płaskiego, poziomego podłoża. Dlatego spotykamy je w przypadku wnętrz na spocznikach albo jako zabezpieczanie piętra lub antresoli – zaznacza Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. – Z kolei mocowania punktowe umożliwiają wygodny i bezpieczny montaż do biegu schodów – dodaje.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Wojtek , 2018-01-25 11:24:05

    Ja do firmy wybrałem balustradę wypełnioną szkłem bezpiecznym. Mamy matową jest porządnie wykonana i nie martwię się o uszkodzenia. Teraz zastanawiam się czy w domu wybrać szklaną czy balustradę z mosiądzu. Ta z 3 zdjęcia wygląda fajnie. Hm..

POLECAMY W SERWISACH