System przesuwny Terno Micro 80. Fot. CDA Polska

Zobacz galerię [3 zdjęć]

System przesuwny Terno Micro 80. Fot. CDA Polska
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 kwi 2018 09:32

Systemy przesuwne dopasowane do wnętrza

Systemami przesuwnymi z powodzeniem zastąpimy tradycyjne drzwi lub oddzielimy od siebie poszczególne pokoje. Wbrew pozorom, mogą się one świetnie sprawdzić również w niewielkich pomieszczeniach.

Choć systemy przesuwne wykonywane są przeważnie z drewna lub drewnianej sklejki, nie jest to jedyna możliwość - alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie w roli paneli ozdobnych lub przezroczystych tafli szklanych. Pod względem sposobu użytkowania nie różnią się one jednak od tych drewnianych – szyba porusza się po specjalnej prowadnicy, którą można zamocować do sufitu lub ściany nad otworem drzwiowym.

Na to, jaki rodzaj systemu należy wybrać wpływają ilość miejsca, którym dysponujemy na przesunięcie skrzydła, szerokość przejścia jakie ma on zamknąć oraz to, czy ruchoma tafla przesuwna ma pozostać na widoku, czy też będzie chować się we wnęce w ścianie. Jeżeli mamy taką możliwość, jeszcze na etapie projektu warto zastanowić się, czy przesuwny panel ma być schowany, czy też pozostanie na widoku, ponieważ wpływa to na budowę murowanych ścian pomiędzy pomieszczeniami.

Na coraz większą popularność systemów przesuwnych bez wątpienia wpływ ma również szeroki wachlarz możliwości dekorowania szkła. Nie musi być ono przezierne - zamiast tego zastosować można tafle piaskowane lub takie, na których wykonano ozdobny nadruk. Interesującą propozycją będzie także szkło barwione w masie lub tzw. lodowe.

Pojedyncze drzwi przesuwne

System przesuwny najczęściej zastępuje standardowe drzwi prowadzące do wybranych pomieszczeń. Jednak w porównaniu do zwykłych drzwi rozwieranych, panel w nim zamocowany może być zdecydowanie szerszy, gdyż osuwa się wzdłuż prowadnicy, po ścianie. Dzięki temu możemy go wykorzystać zarówno w niewielkich pokojach, w których otwarcie standardowych drzwi
o szerokości 100 cm sprawiłoby kłopot, jak i w przestronnych wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że na ścianie, po której porusza się ruchome skrzydło, nie powinny znajdować się meble, z którymi mógłby on kolidować.

Zobacz także: Dom z poddaszem o inspirujących wnętrzach

O wyborze konkretnego systemu, jak i rodzaju szklanego wypełnienia, decyduje również estetyka samego wnętrza, do której powinna być dopasowana jego budowa. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie ingerował on w aranżację, lecz subtelnie się w nią wkomponował, najlepszym rozwiązaniem będzie model, którego prowadnica oraz wózki są niskie, jak np. Terno Micro 80 od CDA Polska. Co istotne, jego montaż jest prosty i można go w łatwy sposób schować we wnęce w ścianie. 

Systemy przesuwne mogą pełnić funkcję nie tylko drzwi, ale też mobilnych ścianek działowych. W ten sposób wydzielimy części użytkowe w mieszkaniu, np. miejsce pracy lub garderobę, albo oddzielimy od siebie dwa osobne pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zachowamy modułowość przestrzeni, gdyż w razie potrzeby panele w systemie mogą zostać zsunięte, a przejście ponownie otwarte. 

System przesuwny w łazience

Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji łazienki może być wykorzystanie systemu przesuwnego do budowy kabiny prysznicowej czy parawanu na wannie, która będzie dzięki temu pełnić jednocześnie funkcję prysznica - Do montażu takiej konstrukcji warto zastosować niewysoki system, jak na przykład Trieste SF40, w którym szkło przymocowane jest do niewielkich, bardzo subtelnych wózków schowanych za maskownicą mierzącą około 5 cm wysokości – komentuje Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH