Szkło we wnętrzu. Fot. Archetyp

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Szkło we wnętrzu. Fot. Archetyp
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
22 cze 2017 12:27

Szkło we wnętrzu: stwórz przestronną przestrzeń

Szkło w ciągu ostatnich lat stało się jednym z najchętniej wykorzystywanych, szczególnie przez architektów wnętrz, materiałów budowlanych. Wprowadza do wnętrz światło, nadaje mu nowoczesnego, lekkiego charakteru i dodaje przestronności.

Ze względu na swoje walory zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne szkło, niezależnie od przeznaczenia budynku, wykorzystywane jest na wiele sposobów. Spotkamy je w postaci elementów elewacji, ścianek działowych, daszków, balustrady czy drzwi. Odnajdziemy je w przestrzeniach biurowych, domach jednorodzinnych, czy obiektach użyteczności publicznej. Szczególne możliwości daje podczas urządzania wnętrz, zapewniając szerokie możliwości aranżacyjne.

Choć ze względu na swoją wizualną lekkość szkło wydaje się być delikatne, może mieć ono dobre właściwości akustyczne, o ile zastosowane zostanie specjalne szkło posiadające między taflami transparentną folię (tzw. ESG z folią Silence), która zapewni pożądane właściwości akustyczne. – Jeżeli chcemy zapewnić izolacyjność akustyczną, najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie całego, kompletnego systemu, obejmującego również zestaw uszczelek oraz podkładek – podpowiada Joanna Kamuda – Spójny system może mieć izolacyjność nawet na poziomie 37 dB - dodaje.

Szklane zacisze

Choć mogłoby się wydawać, że za sprawą swojego minimalistycznego charakteru, szkło znajdzie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie komercyjnym, z powodzeniem wykorzystuje się je także w domowym zaciszu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są szklane balustrady na tarasach lub balkonach, a także montowane przy schodach.

To prosty i efektowny sposób na zabezpieczenie balkonu bez poczucia, że odcinamy się od otoczenia – dodaje Kamuda. Z kolei szklane balustrady mocowane wewnątrz tworzą oryginalne połączenie z kaflami oraz posadzkami imitującymi beton lub stare drewno, zaś subtelne mocowanie punktowe jak np. Piemonte pozwoli na pełną ekspozycję szklanej tafli – podsumowuje. W przypadku balustrad dostępne są również balustrady samonośne, które sprawdzą się na spocznikach oraz tarasach, a także balustrady słupkowe, stosowane najczęściej na zewnątrz.

Szczególnym zainteresowaniem darzą szkło projektanci loftów, które ze względu na swój metraż, umożliwiają im puszczenie wodzy fantazji. Imponujące, sięgające sufitów systemy przesuwne pełnią wówczas funkcje tradycyjnych, betonowych ścian, a łazienki nierzadko oddzielone są od reszty mieszkania jedynie szklaną taflą.

Połączenie surowego, loftowego wnętrza, z pięknem minimalistycznego szkła oraz eklektycznymi meblami daje niezwykle designerski, nowoczesny efekt, charakterystyczny dla wielkomiejskich metropolii. W przypadku wysokich pomieszczeń, w tym również loftów, należy jednak pamiętać o tym, że ciężar szklanej tafli mierzącej więcej niż 3,5 będzie bardzo duży i większość dostępnych na rynku rozwiązań nie jest do niego dostosowana – podpowiada Kamuda.

Z kolei w małych mieszkaniach, a szczególnie kawalerkach, mleczne szkło może zostać wykorzystane jako ścianka działowa oddzielająca od siebie poszczególne strefy funkcyjne. Nie musi ona sięgać aż do sufitu, ale na przykład mieć 2/3 wysokości mieszkania. To bardzo powszechny zabieg, gdy chcemy oddzielić część sypialnianą od salonu lub odseparować kuchnię od reszty mieszkania - dodaje Kamuda.

Szkło będzie pomocne również podczas aranżacji małych i nietypowych łazienek, którym nie odbiorą optycznej przestrzeni. Umożliwią to m.in. okucia do kabin prysznicowych, pozwalające na wychylnie drzwi nawet o 180°.

Alternatywnych metod zastosowania szkła jest bezsprzecznie wiele. Wykorzystać można je projektują nawet loggie, lub portfenetry. Może spełniać także rolę jedynie dekoracyjną lub stanowić element konstrukcyjny mebli. W konsekwencji jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia projektanta.

Więcej pomysłów na ściany znajdziesz tutaj:

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH