Aranżacja wnętrza w pracy: rozwiązania akustyczne. Fot. Bejot

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Aranżacja wnętrza w pracy: rozwiązania akustyczne. Fot. Bejot
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 maj 2018 11:31

W strefie ciszy: jak komfortowo zaaranżować miejsce pracy

Jednym z głównych czynników powodujących spadek koncentracji pracowników jest bowiem hałas panujący w biurze. Przez niego boli głowa, nie możemy się skupić i w rezultacie jesteśmy mniej efektywni. Czy możemy nad nim zapanować? Oczywiście!

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem - ta stara maksyma ma swoje zastosowanie również w przypadku pracy biurowej. 

Ludzki zmysł słuchu przystosowany jest do rozproszonych dźwięków występujących w naturze, jak śpiew ptaków, szum deszczu czy wiatru. Dziś otaczają nas głównie dźwięki telefonów komórkowych, a to, co szumi nam nad uchem, to wentylator lub klimatyzacja. Dodatkowo zamknęliśmy się z całym tym hałasem w czterech ścianach, i spędzamy w nich znaczną część każdego dnia.

A warto wiedzieć, że dźwięk wewnątrz pomieszczeń rozchodzi się zupełnie inaczej, niż na wolnej przestrzeni. W biurze odbija się od ścian i okien, tworząc nieprzyjemny dla ucha szum, który powoduje rozdrażnienie, spadek koncentracji, jak również bóle głowy. Bejot wie, jak okiełznać dźwięki i niczym zręczny dyrygent rozproszyć je w przestrzeni biura, aby nie przeszkadzały nam w pracy.

Współczesne biuro jest dynamiczne

Wygląd naszych miejsc pracy znacząco zmienił się na przestrzeni lat. Współczesne biura projektowane są tak, aby w łatwy i szybki sposób można było zmodyfikować ich aranżację, dostosowując ją do zmieniających się potrzeb firmy. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na pracę w pomieszczeniach typu open space. Wszystko to ma na celu ułatwić komunikację między pracownikami oraz pobudzić ich kreatywność. Dynamika biura niesie jednak ze sobą również niedogodności, bowiem w otwartej przestrzeni pracownicy narażeni są na większy hałas. Rozmowy telefoniczne czy odgłosy urządzeń biurowych skumulowane w jednym miejscu to poważny problem, który zagraża efektywnej pracy.

Zobacz także: Piękna willa w nowoczesnym wydaniu. Zobacz projekt i wnętrza

Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mebli oraz systemów akustycznych, które pomogą okiełznać dźwięki w biurze. Bejot poświęcił wiele lat na badania poprawy akustyki w biurach, współpracując z uznanymi ośrodkami badawczymi, tj. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W efekcie tej współpracy powstała kolekcja nowoczesnych mebli biurowych i paneli akustycznych, skutecznie niwelujących echo. Specjalnie zaprojektowane i przebadane w środowisku laboratoryjnym – w komorach wibroakustycznych, bezechowych i pogłosowych - produkty marki Bejot, gwarantują poprawę akustyki w biurze oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników.

Cisza na dużej przestrzeni

Wbrew pozorom, aby poprawić akustykę w biurze nie chodzi o to, aby całkowicie wytłumić hałas, lecz by wyciszyć niepożądane dźwięki. Do tego celu sprawdzi się zaprojektowana przez Bejot kolekcja Selva, w której znajdują się ekrany wolnostojące, podwieszane panele sufitowe oraz panele naścienne. Selva to kompletny system pozwalający na kształtowanie akustyki w pomieszczeniu, posiadający najlepszą z możliwych klas pochłaniania dźwięku - klasę A. Trzy rodzaje kształtów paneli - kwadratowy, prostokątny i okrągły, dostępne w kilku rozmiarach, pozwalają wygodnie zagospodarować każdą przestrzeń. Łatwość montażu to również zaleta kolekcji Selva.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH