Aranżacja wnętrza: jak wygospodarować miejsce do przechowywania. Fot. Meble Wójcik

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Aranżacja wnętrza: jak wygospodarować miejsce do przechowywania. Fot. Meble Wójcik
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
10 kwi 2017 14:50

Wiosenne porządki – jak pomieścić wszystkie rzeczy w domu i nie zwariować?

Wiosenne porządki to okazja nie tylko do generalnego wysprzątania i wyczyszczenia całego mieszkania. To także doskonały pretekst do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy i przemyślenia, gdzie pomieścić te najbardziej niezbędne.

Podział porządków na trzy etapy pozwoli nie tylko zapanować nad bałaganem, ale także rozłożyć siły i nie stracić motywacji, w razie gdyby porządki zajęły kilka dni.

Przegląd generalny – sentymenty na bok

Gruntowne porządki powinno się zacząć od przejrzenia posiadanych rzeczy oraz przemyślanego i racjonalnego ocenienia ich przydatności. O ile w przypadku niemodnej apaszki po babci nutka sentymentu jest zrozumiała, to naszej starej sukienki, do której od trzech lat planujemy zrzucić kilka kilogramów, już nie.

Startupowa firma, która wymyśliła aplikację pomagającą w tworzeniu garderoby kapsułkowej (uważnie dobranego zestawu niewielu podstawowych ubrań, które za to będą uniwersalne przez wiele sezonów) obliczyła, że 80% odzieży posiadanej przez przeciętnego konsumenta pozostaje nienoszona, zalega w szafie i zajmuje cenne miejsce. Problem nie dotyczy wyłącznie kobiecej garderoby.

Brytyjskie badanie pokazało, że 10-latek posiada średnio 238 zabawek, z czego bawi się tylko dwunastoma! Spójrz zatem chłodnym okiem na wszystkie zgromadzone przez lata przedmioty i przystąp do bezwzględnych porządków.

Gdzie pomieścić wszystkie rzeczy, czyli sztuka organizowania przestrzeni

Następna rzecz, o którą musisz się zatroszczyć, to miejsce do przechowywania. Każda rzecz powinna mieć swoje znane miejsce, w którym łatwo ją odnajdziesz. Rzeczy nie mogą być wkładane do szafek „na ścisk”, ponieważ przy pierwszej sytuacji, w której szybko będziesz potrzebowała wyjąć coś schowanego głębiej, powstanie bałagan. Wtedy także trudniej odkładać rzeczy na miejsce – wymaga to ponownego ułożenia i zapakowania całej zawartości szafki.

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni podział przestrzeni, którą dysponujemy. Posegregowanie przedmiotów według ściśle określonych kategorii ułatwi utrzymanie porządku. Dobrze jest także, kiedy każdy z domowników ma własne oddzielne miejsca na swoje prywatne rzeczy. Takiego wyodrębnienia można dokonać w prosty sposób, np. dzieląc komodę na części każdego z małżonków lub wyznaczając półki na buty poszczególnych domowników. Ta metoda jest przydatna zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi, ponieważ dodatkowo uczy odpowiedzialności za swoje rzeczy i utrzymywania porządku.

Co zrobić, kiedy pomimo naszych starań miejsca nadal brakuje? Osoby, które wyjątkowo przywiązują się do rzeczy i nie potrafią zredukować ich ilości, powinny zawczasu pomyśleć o miejscu do ich przechowywania. Dzisiejszy design w meblarstwie oferuje różnorodne rozwiązania, które sprawdzą się nawet w tych mniej ustawnych mieszkaniach. Każdy pozornie nieprzystępny kąt może zamienić się w pojemne miejsce do przechowywania. Przy wyborze mebli należy też zwracać uwagę na ilość szuflad i półek, w których będziemy mogli pochować nasze rzeczy. Nawet komoda RTV może gwarantować dodatkowe szuflady, ograniczając otwartą przestrzeń – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu marki Meble Wójcik.

Dobrym rozwiązaniem, szczególnie na drobniejsze przedmioty są kosze, pojemniki lub skrzyneczki, które można ustawiać już na meblach. W każdym mieszkaniu zawsze znajdzie się też miejsce na kolejną półkę, na której można poustawiać dodatkowe pudełka, książki czy ramki ze zdjęciami.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH