Drzwi wewnętrzne do stylizowanych wnętrz: skrzydło Normandia z linii Old Town marki Radex. Fot. 4iQ Group

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Drzwi wewnętrzne do stylizowanych wnętrz: skrzydło Normandia z linii Old Town marki Radex. Fot. 4iQ Group
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 marz 2018 08:39

Wnętrza stylizowane - drzwi dopasowane do aranżacji

Technika postarzania, widoczne przetarcia stwarzają interesujący efekt wizualny na tle gładkiej ściany i sprawiają, że drzwi dopasowane do stylizowanych wnętrz pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i ozdobną.

Duszę domu zwykle tworzą rozmaite meble i bibeloty z historią, które nadają wnętrzu charakter. Nie zawsze jednak jesteśmy posiadaczami licznych rodzinnych pamiątek, rzadko też mieszkamy od pokoleń w tym samym domu. Różne gadżety „z przeszłością” można jednak znaleźć w piwnicach, na strychach i targach staroci, a dawny klimat wniesie wyposażenie celowo postarzone, np. drzwi wewnętrzne z linii Old town marki Radex. Skrzydła Normandia wykonano z surowego drewna sosnowego z widocznymi sękami. Dostępne są w wersji pełnej i z przeszkleniami o różnej powierzchni, z przylgą lub w opcji bezprzylgowej, w kilku wariantach szerokości (od 60 do 100 cm).  Efekt postarzenia uzyskano stosując specjalną technikę malowania. Różne kolory: wenge, teak, jasny orzech, zielony i patyna pozwalają dopasować drzwi do koloru ścian i sprzętów. Drzwi takie w pełni wyeksponują swoje walory w pomieszczeniach urządzonych w wyrazisty sposób, odwołujących się do tradycji i przeszłości, a w szczególności w kilku modnych stylach:

Styl rustykalny

Przywodzi na myśl przytulną i sielską atmosferę wiejskiej chaty lub dworku. Charakterystyczne dla niego są elementy drewniane (np. belki na suficie), często przecierane powierzchnie drzwi i mebli, prostota, naturalność i folkowe elementy.

Styl prowansalski
Ma wiele wspólnego z rustykalnym, ale odróżniają go jaśniejsze barwy oraz motywy i kolory kojarzone z Prowansją (lawenda, błękity i fiolety, śródziemnomorskie zioła).

Styl skandynawski
Również uwielbia drewno, jasne kolory, prostotę i naturalność, ale jest bardziej surowy, często wręcz minimalistyczny.

Styl „shabby chic”
Styl i nazwa narodziły się w Wielkiej Brytanii u schyłku XX w. i dotyczą mody na wnętrza wyposażone w mocno zużyte i zniszczone (lub celowo „postarzone”) sprzęty.

Vintage
Styl ten przywędrował do architektury wnętrz ze świata mody. Nazwa oznacza mniej więcej „stary rocznik wina”, a jako przymiotnik: zabytkowy. Nie jest to styl jednoznaczny w definicji, ponieważ jest eklektyczny i łączy elementy z przeszłości (za minimum przyjmuje się 25 lat) z nowoczesnymi. Dopuszcza też przedmioty stylizowane i pomysłowe wariacje inspirowane dawnym designem. Jedynym ograniczeniem jest dobry gust i wyczucie: vintage kocha rozmaite „perełki”, często znalezione wśród rupieci, ale trzeba uważać, by nie zamienić całego wnętrza w składowisko przypadkowych staroci.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH