Taras wykończony kostką Polbruk Ideo Bianka D. Fot. Polbruk
Taras wykończony kostką Polbruk Ideo Bianka D. Fot. Polbruk
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Archiconnect.pl
17 maj 2016 12:59

20 pomysłów na przestrzeń wokół domu

Zbliża się lato, a więc czas pomyśleć o tarasach i balkonach i ogrodach, czyli miejscach, które zastąpią nam wewnątrz-domowe salony - miejsca relaksu.

Wybierz styl

Styl w jakim utrzymany jest taras powinien odpowiadać całemu otoczeniu. Co więcej, wybór przewodniego charakteru przestrzeni ułatwi dobór pozostałych elementów i będzie decydował o jego klimacie. W efekcie, jeżeli dom jest utrzymany w stylu minimalistycznym, na tarasie sprawdzą się proste meble z technorattanu czy stali, pojedyncze, reprezentacyjne rośliny i nowoczesne oświetlenie. Jeżeli chcemy mieć taras inspirowany stylem skandynawskim czy prowansalskim, projekt dopełnią drewniane jasne meble z poduszkami, lampiony, a także rośliny przywodzące na myśl rejony, z których pochodzą nurty. Na tarasie w stylu romantycznym niech znajdą się efektowne doniczki i kwiaty oraz meble ogrodowe żeliwne, nawiązujące do stylu angielskiego. 

Prywatność i komfort dzięki rozkładowi

Warto zadbać o wygodę i rozmieszczenie wyposażenia: stołu, siedzisk, donic z kwiatami i grilla. Skrupulatnie zaaranżowany i zagospodarowany taras pozwoli nam w pełni się odprężyć. Niezależnie od wielkości tarasu należy postarać się o ustawienie sprzętów w narożnikach, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulności i komfortu, bez utraty cennej przestrzeni. Do mniejszych tarasów wybierzmy składane krzesła, pufy, które można schować pod stołem czy wąskie donice z kwiatami kubełkowatymi. W przypadku gdy taras ma ok. 20 mkw. i więcej, można pozwolić sobie na oddzielenie strefy wypoczynkowej od jadalnej i zaaranżowanie całości za pomocą stołu, narożnika i foteli. Poddając taras metamorfozie warto również zadbać o pozbycie się przeciągów i nieatrakcyjnych widoków. Efekt ten uzyskamy zabudowując jedną ze stron tarasu za pomocą wyższych roślin lub ścianki z boazerii. Dzięki temu zyskamy również odrobinę prywatności. Podobny rezultat osiągniemy wykorzystując bambusowe maty czy parawany z materiału. Z kolei chcąc stworzyć kącik, który będzie przytulny nawet podczas niepogody, można przykryć część tarasu lekkim dachem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie markizy, bądź baldachimu, które w przeciwieństwie do przezroczystych płyt PCV czy szklanych ekranów, nie nagrzewają nakrytej przestrzeni. Nie można zapomnieć również o dodatkach: lampionach, latarenkach i kwiatach.

Jeszcze bliżej natury

Rośliny to niezaprzeczalnie największa wartość tarasu. Warto poświęcić chwilę i również dobrać je do wielkości całej strefy wypoczynkowej i stylu w jakiej jest utrzymana. Miłośnicy kwiatów mogą zaszaleć – przecież do dyspozycji jest wiele odmian roślin i metod ich aranżacji: donice, skrzynki, kwietniki i inne ciekawe rozwiązania. Na taras polecane są: pelargonie i surfinie, maciejka, pnące truskawki, lobelia, lawenda oraz wrzos. Są to rośliny, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, nie są podatne na choroby i dobrze znoszą ciężkie warunki.

ZOBACZ WSZYSTKIE POMYSŁY NA PRZESTRZEŃ WOKÓŁ DOMU

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH