Zasłona na szelkach, kolekcja Marina&Romantica. Fot. Dekoria.pl

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Zasłona na szelkach, kolekcja Marina&Romantica. Fot. Dekoria.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 marz 2017 22:08

Aranżacja okna: firany i zasłony w każdym stylu

Wybór zasłon i firan do salonu bywa kłopotliwy. Koniecznie musimy znać długość i szerokość ściany, na której znajduje się okno, oraz podjąć decyzję, jakie mocowania okażą się najlepsze – na taśmie, kółkach, szelkach czy kanale.

W idealnym dopasowaniu wymiarów tkanin do pomieszczenia mogą pomóc nam eksperci, ale wybór odpowiedniego koloru i fasonu pozostaje po naszej stronie.

Aby ułatwić tę decyzję, przygotowaliśmy sześć propozycji stylów i odpowiadających im przykładów aranżacji okien.

Styl romantyczny – powiew kobiecości

Delikatny, trochę kobiecy, na pewno przytulny – tak w trzech słowach można opisać styl romantyczny. Wnętrza zaaranżowane w tej estetyce są jasne, a wybierane kolory to najczęściej biel, pastele, odcienie z palety róży. Także motyw kwiatowy bywa często wybieranym akcentem w tym stylu – najczęściej spotyka się go na poduszkach i zasłonach.

W zależności od tego, jak bardzo chcemy uwypuklić romantyczny klimat, możemy postawić na delikatne kwiaty, np. z kolekcji Monet, lub bardziej intensywne i zagęszczone wzory. Wspomniana estetyka wymaga jednak dużej dozy wyczucia. Łatwo przesadzić z motywami kwiatowymi lub nadmierną liczbą niewinnych dodatków. Aby tego uniknąć, warto pamiętać, aby zasłony odpowiednio współgrały z delikatnymi odcieniami sofy oraz mebli.

Styl minimalistyczny – prostota w każdym calu

Styl minimalistyczny jest w założeniu bardzo podobny do stylu skandynawskiego
lub nowoczesnego. Każdy z nich kładzie nacisk na podobne elementy, to znaczy: prostotę, przejrzystość, czystość, jasność, funkcjonalność oraz wygodę. Przy urządzaniu pomieszczenia w tym klimacie koniecznie należy zwrócić uwagę na okna i ich oprawę.

To właśnie dzięki nim promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia podkreślają biel, szarość i kremowość mebli oraz dodatków. W minimalistycznych aranżacjach najlepiej sprawdzą się właśnie proste i delikatnie marszczone firany z woalu lub z subtelną koronką. Zasłony natomiast powinny być półprzezroczyste, jasne, kremowe bądź pastelowe, mogą też mieć delikatne wzory. Najlepiej, by ozdoba okna stała się tłem dla całego pokoju, w którym główną rolę odegrają prostota i harmonia.

Styl włoski – jakość na piedestale

Aranżacja w klimacie Italii oznacza przede wszystkim rezygnację z nadmiernych ozdób
oraz przepychu. Tutaj kluczowe są materiały, wykończenia oraz faktura. Meble muszą być dobrej jakości, precyzyjnie dopracowane, w podkreślających wnętrze kolorach. Idealnie sprawdzi się np. fotel, który przykuwa uwagę swoimi detalami, intensywnym kolorem i materiałem.

Do tego jednego, głównego elementu dopasowujemy kolorystycznie pozostałe dodatki, tj. poduszki i zasłony. Reszta wyposażenia może pozostać w jasnych, beżowych lub innych neutralnych kolorach, dzięki czemu uwypuklimy kluczowe dla nas elementy pomieszczenia. Dobrze, by zasłony nie były gładkie, lecz – na przykład – posiadały delikatne wzory geometryczne lub pasy. Ciekawie we wnętrzach w stylu włoskim prezentują się złote dodatki, również na firanach. Warto wykorzystać ten odcień na tkaninach lub w akcesoriach do upinania.

Styl Hampton, czyli blichtr luksusu

Styl Hampton powstał w odpowiedzi na potrzeby elity Manhattanu, która swój urlop spędzała w ekskluzywnych miejscowościach położonych na północnym wybrzeżu Long Island, głównie w East Hampton. Stylistyka ta łączy eklektyzm, elegancję, glamour oraz lekkość i sielskość wakacyjnych klimatów. W aranżacji salonu styl najlepiej odzwierciedlają kolory, tj. beż – naśladujący odcień piasku – oraz błękit – czyli kolorystyka morza. To właśnie w tych barwach warto wybierać zasłony i dodatki. W tym celu sprawdzi się np. kolekcja Marina.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH