Nowoczesne wnętrze i stiuk wapienny. Fot. Francesco Guardi Collezione

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Nowoczesne wnętrze i stiuk wapienny. Fot. Francesco Guardi Collezione
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
25 wrz 2017 09:37

Aranżacja we włoskim stylu: zobacz na co zwrócić uwagę!

We włoskich wnętrzach każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno miłośnicy klasycyzmu, jak i fani zwariowanego modernizmu z drugiej połowy XX wieku.

Misternie wykonane meble, artystyczne podłogi, weneckie szkło i… plastik. Włoski styl ma dwa oblicze: klasyczne, czasem pełne przepychu i te na wskroś nowoczesne. Mieszkańcy słonecznej Italii mają słabość do luksusu, cenią doskonałą jakość i mają świetny gust.

Renesansowe dziedzictwo

Trudno nie zazdrościć mieszkańcom wiecznego miasta słońca i sąsiedztwa wspaniałych dzieł architektury. A te mogą być prawdziwą inspiracją dla tworzenia eleganckich wnętrz, w których panuje harmonia i umiłowanie proporcji. Włosi lubią piękne przedmioty i mają słabość do luksusu np. kryształowych żyrandoli z weneckiego szkła, złoceń, luster i dekoracyjnych sztukaterii. Cenią doskonałą jakość i szlachetne materiały – szczególnie drewno, skórę i kamień.

Zobacz także: Szary salon: 20 pięknych wnętrz

Włoskie wzornictwo to klasa sama w sobie. Podłogi wykonane z ceramicznych płytek to często prawdziwe dzieła sztuki. Na podłogach i ścianach równie efektownie prezentuje się chłodny i elegancji marmur, a także stiuk i bardziej rustykalna w kolorystyce terakota. Doskonałym tłem dla połysku szkła i marmuru będzie puszysty dywan i tekstylia. Wszystko to utrzymane w stonowanej kolorystyce, którą tworzą ponadczasowa biel, szarość, beż, brąz oraz stonowane żółć, czerwień i błękit – charakterystyczne dla całego stylu śródziemnomorskiego.

Wenecki przepych

Republika Wenecka w czasie swojego istnienia wykształciła odrębny styl pełen barokowego przepychu i wschodnich wpływów. Królują w nim złoto i srebro, głębokie ciemne odcienie czerwieni, fioletu, błękitu, a także zgaszony żółty, kolor terakoty i połączenie niebieskiego z zielenią (malachitowy).

Najlepiej prezentują się na równie bogatych fakturach – jedwabiu i aksamicie. Wenecja słynie również z wyrobów z kolorowego artystycznego szkła (żyrandoli, naczyń i bibelotów) misternie wyrabianych na wyspie Murano. Weneckie są również stiuki.

To pokrycia tynkarskie stosowane już w czasach antycznych. Dekoruje się nimi ścian, sufity a także elewacje budynków. Doskonale imitują spękaną powierzchnię marmuru. W zależności od pigmentu można uzyskać stiuk w różnych kolorach od beżu po rubinową czerwień lub głęboką czerń – mówi Bartłomiej Cholewa z Lakma SAT, producenta farb i pokryć dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

Włoska awangarda

Prada, Versace, Armani…  Włochy są ważnym punktem na mapie światowej mody spod znaku haute couture. Są również kolebką nowoczesnego designu. Włoscy projektanci współtworzyli ważne kierunki w architekturze i sztuce użytkowej drugiej połowy ubiegłego stulecia: pop-art oraz mid-century modern. Warto znać takie nazwiska, jak choćby Achille Castiglioni – twórca kultowej lampy Arco, Gio Ponti – projektant m.in. superlekkich krzeseł Superleggera czy Joe Colombo, wizjoner, który tworzył futurystyczne projekty jakby wyjęte z filmu „Barbarella”. To klasycy włoskiego designu lat 60. I 70. XX wieku.

Później w latach 80. w Milanie powstała również grupa Memphis, która zrewolucjonizowała ówczesne wzornictwo, wprowadzając do wnętrz jaskrawe kolory i geometryczne wzory. Meble i akcesoria Memphis są lekkie, zabawne, pełne plastiku i jaskrawych połączeń. Kultowe projekty przedstawicieli tej grupy to m.in. lampa Tahiti czy łóżko Tawayara. To druga strona włoskiego stylu, nieoceniona inspiracja dla fanów niebanalnych wnętrz i modernistycznego designu.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH