Fot. Jadar

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Fot. Jadar
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
27 lip 2016 10:49

Beton i drewno we wnętrzu

Mimo że powszechnie beton nadal kojarzy się z surowym, wymagającym materiałem, to jego prawdziwe oblicze potrafi zaskakiwać różnorodnością zastosowań.

Istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie mieszkania z wykorzystaniem płyt z betonu, trzeba
jednak pamiętać o uniwersalnej zasadzie – na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń największy
wpływ ma umiejętność harmonijnego połączenia elementów składających się na wystrój całości. Każdy, nawet najmniejszy detal ma znaczenie, dlatego projekt powinien być dobrze przemyślany
i starannie wykonany, najlepiej przy pomocy architekta wnętrz.

Stworzony do skandynawskich wnętrz oraz loftowych przestrzeni beton cieszy się dużym zainteresowaniem wśród architektów przede wszystkim ze względu na nieograniczone możliwości aranżacyjne – komponuje się z różnorodnymi materiałami stosowanymi w architekturze wnętrz – nowoczesne płyty betonowe stanowią doskonałe połączenie m.in. tradycyjnym drewnem czy kamieniem naturalnym. Wielu z nas ten materiał nadal jednak kojarzy się głównie z szarymi, zimnymi industrialnymi przestrzeniami.

Co prawda beton w uniwersalnych szarościach wykorzystany na ścianach podkreśli minimalizm
i prostotę aranżacji, ale istnieje wiele łatwych sposobów na ocieplenie surowego wnętrza.
– W aranżacji wnętrz szczególną rolę odgrywają detale. Drewno można wykorzystać nie tylko jako
materiał ścienny czy podłogowy, lecz także jako ramy do obrazów czy fotografii lub część
wyposażania. Istotna jest chociażby kolorystyka użytego drewna w zestawieniu z produktami
betonowymi. Drewniane, białe ramy obrazów lub mebli w zestawieniu z szarą strukturą betonu
ściennego podkreślą minimalizm i surowość wystroju, ale same elementy w kolorze złotego dębu
sprawią, że mieszkanie będzie emanowało charakterystycznym ciepłem – mówi Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar Sp. z o.o.

Specjalne oświetlenie, designerskie meble o prostych formach, elementy naturalnego drewna i odpowiednio dobrana kolorystyka dodatków przełamią pozorny chłód, a beton na ścianie czy suficie będzie prezentował się jeszcze bardziej efektownie. Nowoczesny styl wnętrza wymaga jednak ograniczenia wyposażenia i elementów dekoracyjnych do minimum, tj. do niezbędnych mebli w prostych formach, co sprawi, że przestrzeń będzie harmonijna i optycznie większa. Ważnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie - propozycja zastosowania betonowej ściany pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości światła do wnętrza. W razie potrzeby można zainstalować też lampy ścienne i sufitowe, czy bardziej nowoczesne światła punktowe LED, które dodatkowo rozświetlą pomieszczenie. 

Aranżacja mieszkania opierająca się na połączeniu betonu architektonicznego i tradycyjnego drewna pozwoli na osiągnięcie wyjątkowego efektu, który jest dowodem na to, że nowoczesne, designerskie wnętrze wcale nie musi być zimne, wręcz przeciwnie, może stać się ulubionym miejscem w domu.


WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH