Kolor biały we wnętrzu. Fot. Dekora.pl

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Kolor biały we wnętrzu. Fot. Dekora.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 sie 2017 11:49

Biel we wnętrzu: inspiracje, porady

Jak urządzić mieszkanie stylowo, a nie jedynie sterylnie wykorzystując kolor biały? Czy z białym można przesadzić? Podpowiadamy jak stworzyć niepowtarzalną aranżację za pomocą tego koloru.

Biel pasuje do każdego wnętrza, a w zależności od tego, jaki wybierzemy ton, odcień, fakturę oraz połączenie z innymi kolorami, możemy osiągnąć efekt nawiązujący do stylu skandynawskiego, minimalistycznego, rustykalnego, angielskiego, glamour czy klasycznego. Kolor biały również świetnie rozjaśnia i powiększa pomieszczenie, może stać się tłem dla innych kolorów albo grać główną rolę we wnętrzu – wszystko zależy od naszej inwencji. Wraz z Dekoria.pl przygotowaliśmy kilka porad, jak wybrać odpowiedni odcień białego oraz z jakimi kolorami i materiałami najlepiej go połączyć.

Jaką biel wybrać?

Przed wyborem mebli czy dodatków w kolorze białym warto pamiętać, że kolor ten występuje w wielu różnych odcieniach oraz tonach. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na tonacje – barwy występują w tonach ciepłych i zimnych.

Ciepła biel to odcień łagodny, lepiej załamuje światło oraz tworzy przytulne wnętrze. Warto wybrać ciepłe tony, jeśli pozostałe kolory w pomieszczeniu również są ciepłe. Zimna biel to kolor wyrazistszy i surowszy. Również w tym wypadku warto wybrać zimną biel, jeśli pozostałe kolory w pokoju są zimne.
Nie należy mieszać ciepłej i zimnej bieli. Barwy te gryzą się ze sobą i wyglądają niespójnie.

Poza tonem kolorystycznym biel może też mieć różne odcienie. Najpopularniejsze to: najjaśniejszy biały, alabastrowy, mleczny, porcelanowy, perłowy czy kolor kości słoniowej. Nie zawsze ten sam rodzaj białego występuje pod powyższymi nazwami, więc warto sprawdzić, w jaki odcień wpada wybrana przez nas barwa, tzn. jakiego koloru poświatę w niej widzimy np. czy jest to żółty, różowy, niebieski itd. 

Choć biały jest kolorem neutralnym i idealnie współgra z wszystkimi kolorami tęczy, to jednak z pewnymi barwami czy materiałami tworzy szczególnie eleganckie połączenie.

Połączenie bieli i naturalnego drewna

Zestawienie białego z naturalnym drewnem sprawi, że stylizacja będzie ponadczasowa i nieskazitelna. Dlaczego? Wszystko za sprawą drewna, które wprowadza do pomieszczenia przytulną, domową atmosferę oraz ociepla nawet najbardziej surowe wnętrze. Z drugiej strony biały jest kolorem kojarzonym z chłodem, prostotą, a czasem nawet sterylnością. Połączenie tych dwóch żywiołów równoważy się we wnętrzu.

W praktyce duet ten można przemycić na: białym stole lub komodzie z blatem wykonanym z naturalnego drewna, białych ścianach i ciemnej, drewnianej podłodze oraz szafie z częścią elementów drewnianych i częścią w kolorze białym. 

Kontrast bieli i czerni

Biało-czarne wnętrza to nieśmiertelna klasyka, którą można wykorzystać w aranżacji każdego pomieszczenia. Dzięki temu duetowi wnętrze nabierze elegancji. Warto pamiętać, że w tego typu aranżacjach kluczowe znaczenie mają odpowiednie proporcje pomiędzy tymi dwoma kolorami. Czarny nie powinien przytłaczać całego pomieszczenia. W tym połączeniu można również wykorzystać różne odcienie bieli i czerni oraz odmienne faktury czy wzory materiałów.

Połączenie bieli i innych jasnych odcieni

Biel można bez obaw łączyć z beżem, szarością, kolorem kremowym oraz innymi odcieniami białego, o ile tonacja kolorystyczna jest taka sama. Takie zestawienia będą łagodne i subtelne, a dzięki meblom takim jak sofa Chesterfield lub Katrina czy elegancka ława – wpiszą się w styl glamour.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH