Czystość w walce z alergią. Fot. Electrolux

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Czystość w walce z alergią. Fot. Electrolux
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
19 paź 2016 08:36

Czysty dom: odkurzacz dla alergika

Częste odkurzanie to podstawowy sposób na pozbycie się roztocza. Dla większej skuteczności warto korzystać z odkurzaczy, które posiadają funkcje, istotne z punktu widzenia walki z alergenami.

Alergia, prawie niespotykana na początku XX wieku, dziś stanowi jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Z badania Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) wynika, że co czwarty Polak cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a co drugi alergik uczulony jest na roztocza kurzu domowego. Jak ważna jest czystość powietrza, co ma wpływ na rozwój alergii w ostatnich latach i jakie znaczenie ma profilaktyka w przypadku tej dolegliwości?

Choroba a środowisko

W ubiegłym dziesięcioleciu dwukrotnie wzrosła częstotliwość występowania chorób atopowych (alergicznego nieżytu nosa, astmy, atopowego zapalenia skóry) mimo, że stężenia alergenów pozostały w tym czasie na podobnym poziomie. Oznacza to, że środowisko, w którym żyjemy, zmieniło się na niekorzyść, a zanieczyszczenia mogą istotnie wpływać na dynamikę i rozwój uczulenia. Alergeny, wnikając do układu oddechowego, mają na swojej powierzchni cząstki zanieczyszczeń powietrza, które nasilają odpowiedź zapalną organizmu. W związku z tym należy starać się nie wdychać spalin, pyłów i dymu oraz dbać o czystość i wilgotność powietrza w domu.

Czysty dom to ulga dla alergika

- Alergia oznacza nadmierną, swoistą reakcję układu immunologicznego na kontakt z substancjami, które u osób zdrowych nie czynią żadnej szkody. Układ odpornościowy alergika rozpoznaje te substancje i traktuje jak wroga, uruchamiając reakcję zapalną. Aby nastąpiła reakcja alergiczna, potrzebny jest alergen – dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z czynnikiem, na który nasz organizm reaguje stanem zapalnym, mówi przedstawiciel Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Czystość mieszkania w przypadku osób uczulonych na roztocze domowe jest priorytetem. Częste odkurzanie to podstawowy sposób na pozbycie się roztocza, którego pełno jest w wykładzinie i dywanach. Dla większej skuteczności warto korzystać z odkurzaczy, które posiadają funkcje, istotne z punktu widzenia walki z alergenami. Takim produktem jest np. UltraSilencer™ Zen USALLER58, wyposażony w antyalergiczny worek S-bag™ oraz zmywalny filtr Allergy Plus™, który zatrzymuje 99,95% zanieczyszczeń. Osoba uczulona powinna również odpowiednio prać pościel (w 60 stopniach przez minimum godzinę) oraz dbać o czystość materaca i okolic łóżka, ponieważ to ciepłe miejsce najbardziej upodobały sobie roztocza. Oprócz kurzu, roztocza żywią się pleśnią, więc lepiej nie umieszczać w sypialni donic z kwiatami. Należy również pamiętać, że nadmiar kurzu podrażnia układ oddechowy wszystkich ludzi, także tych nieuczulonych na roztocza i ich odchody.

Oddychaj na zdrowie!

Mając na uwadze postępujący rozwój chorób atopowych, w szczególności alergii, Electrolux, we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, prowadzi kampanię edukacyjną „Oddychaj na Zdrowie”. Celem akcji edukacyjnej jest uświadomienie Polakom, jak ważne jest przemyślane dbanie o czystość w domu. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia zdrowia, ponieważ powietrze możliwie wolne od alergenów znacząco wpływa na komfort życia osób cierpiących na alergie czy astmę. O ile nie mamy większego wpływu na stopień zanieczyszczenia powietrza w mieście i ilość znajdujących się w nim alergenów, tak nasze mieszkanie to przestrzeń, nad którą mamy kontrolę. Warto wykorzystać tę przewagę i leczyć alergię… czystością!

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Sylwia, 2016-11-22 11:41:21

    Przyznam szczerze, ze nie slyszalam o odkurzaczach ze specjalnymi filtrami poniewaz mi polecono od razu mop parowy. Wybor padl na morphy richards i uwazam, ze to byla bardzo dobra decyzja. Mam pewnosc, ze dom jest czysty.

POLECAMY W SERWISACH