Barwy ziemi, ascetyzm wyposażenia i dekoracji, podkreślenie związku z naturą – tymi słowami można opisać wnętrza inspirowane nurtem Zen. Fot. Technistone

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Barwy ziemi, ascetyzm wyposażenia i dekoracji, podkreślenie związku z naturą – tymi słowami można opisać wnętrza inspirowane nurtem Zen. Fot. Technistone
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 kwi 2017 10:19

Dom inspirowany Dalekim Wschodem

W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy ukojenia w zaciszu własnego domu. W tym celu aranżując swoje wnętrza czerpiemy inspiracje z najróżniejszych zakątków świata. Natchnieniem do wykreowania swoistej oazy spokoju może być kultura Dalekiego Wchodu.

Barwy ziemi, ascetyzm wyposażenia i dekoracji, podkreślenie związku z naturą – tymi słowami można opisać wnętrza inspirowane nurtem Zen. Filozofia ta narodziła się w Chinach, skąd przeniosła się do innych państw położonych na Dalekim Wschodzie, potem zawitała także w Europie.

Pierwotnie idee Zen kojarzone były wyłącznie z duchowością, medytacją i samorozwojem, dziś posiadają znacznie szersze zastosowanie. Koncepcja Zen znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce, architekturze ogrodowej, a także w wyposażeniu wnętrz, wiążąc się ściśle z chińską filozofią Feng shui – starożytną praktyką planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Zwieńczeniem stylizacji utrzymanych w konwencji Dalekiego Wschodu są blaty Technistone, dla których powstania natchnieniem była wyjątkowość natury.

Życie w harmonii

Aranżacje utrzymane w duchu Zen sprzyjają wyciszeniu – są harmonijne, tchną spokojem, a charakterystyczne dla nich skromne wyposażenie i obecność naturalnych surowców pomagają mieszkańcom odnaleźć wewnętrzną równowagę.

Równowaga barw

We wnętrzach inspirowanych filozofią Wschodu dominują stonowane kolory - głównie barwy ziemi: beże, brązy, szarości, zieleń oraz biel. Stonowane barwy, odpowiadające tym, występującym w naturalnym środowisku oraz delikatne rysunki powierzchni, do złudzenia przypominające naturalne kamienie sprawiają, że blaty Technistone idealnie wpisują się w koncepcje aranżowane w duchu Zen.

Mniej znaczy więcej

Kolejnym istotnym wyznacznikiem tego typu stylizacji jest przewaga minimalizmu nad dekoracyjnością. Ascetyczna pustka, związana z wyzbyciem się wszelkich zbędnych dodatków skłania do podróży w głąb siebie. W aranżacji wnętrz wyraża się ona poprzez zachowanie równowagi między liczbą elementów wyposażenia, a niezagospodarowaną przestrzenią.

Koncepcja ta jest tożsama także z filozofią feng shui. Według dalekowschodnich koncepcji meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne oraz proste w swej formie, z kolei tkaniny dobrane pod kątem użytkowym, a nie dekoracyjnym. W tym celu zdobne obrusy warto zamienić na podkładki z trawy morskiej, a ciężkie zasłony zastąpić drewnianymi żaluzjami lub bambusowymi roletami.

Z pasji do natury

Zarówno nurt Zen, jak i feng shui, nastawione są na bliskość z naturą, dlatego we wnętrzach zaaranżowanych w zgodzie z tymi koncepcjami często znajduje się wyjście na zachęcający do wypoczynku ogród.

Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do natury, drzwi balkonowe zamieniane są na wielkopowierzchniowe przeszklenia, dające wrażenie integracji wnętrza i przydomowej przestrzeni, a także zapewniające dopływ naturalnego światła. Według starożytnej praktyki feng shui, czyste powietrze i dobre oświetlenie są bardzo ważne dla swobodnego przepływu tzw. energii chi, gwarantującej pomyślność i zdrowie domowników.

Siła przyrody

W aranżacjach inspirowanych sztuką kompletacji oraz techniką planowania przestrzennego, bardzo istotny jest materiał, z którego wykonane są elementy wyposażenia. Drewno, papier ryżowy, morska trawa czy bambus świetnie sprawdzą się w tej roli.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH