Garderoba w domu. Fot. Kuchinox

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Garderoba w domu. Fot. Kuchinox
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
06 paź 2016 08:32

Garderoba w domu - tak praktycznie ją urządzisz

Wraz z pojawieniem się jesiennych chłodów zaczynamy doceniać dobrze zagospodarowaną garderobę, dzięki której ubrania zakładamy wprost z wieszaka.

Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji odrębne pomieszczenie, obszerną wnękę czy jedynie kąt pokoju, przestrzeń na ubrania warto urządzić z głową.

Weźmy pod uwagę nasze możliwości lokalowe i finansowe. Jeśli możemy przeznaczyć na ten cel osobny pokój pamiętajmy, że będziemy potrzebować minimum 3,5-4 m2 powierzchni, a najłatwiej będzie nam zagospodarować pomieszczenie w kształcie kwadratu czy prostokąta. Na praktyczną szafę potrzebujemy wnęki o przynajmniej 60-centymetrowej głębokości. Jeśli planujemy przechowywać w niej wyłącznie poskładane ubrania, wystarczy ok. 40 cm.

Oceńmy, co chcemy przechowywać w garderobie – czy będzie to miejsce wyłącznie na sezonowe okrycia, rzadko noszone buty, torebki i walizki, czy na rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Ma to znaczenie o tyle, że zimowe płaszcze czy kurtki potrzebują na drążku przynajmniej 2-3 razy tyle miejsca, co bluzki czy sukienki. Na drążku o długości 60 cm zmieścimy zatem ok. 6 kurtek i płaszczy i nawet 15 bluzek.

Zdecydujmy, czy będziemy chować w garderobie tylko ubrania, czy potrzebne będą nam praktyczne schowki na bieliznę i dodatki, wieszaki na paski i krawaty. Pomyślmy o miejscu na kartonowe pudła, w których umieścimy kapelusze, a także o półkach na buty i podejmijmy decyzję, czy wolimy je przechowywać w oznaczonych pudełkach czy bezpośrednio na półkach lub stojakach. Będą nam do tego celu potrzebne półki o wysokości ok. 20 cm.

Zróbmy przegląd odzieży, żeby sprawdzić, czego mamy najwięcej – sukienek, koszul
i garniturów, spodni, bluzek czy butów. Weźmy pod uwagę wzrost i wiek użytkowników. Do powieszenia płaszczy i długich sukienek będziemy potrzebować drążka zawieszonego na wysokości ok. 140 – 150 cm; na garnitury, spodnie i spódnice – ok. 100 cm, na bluzki wystarczy…
Jeśli miejsce na garderobę wygospodarowujemy z sypialni, pokoju dziennego czy przedpokoju uwzględnijmy nasze preferencje estetyczne i… zamiłowanie do porządku: doskonale uporządkowana garderoba może być ozdobą także wówczas, gdy jest całkowicie otwarta; w przeciwnym razie warto schować ją za przesuwanymi drzwiami czy pomysłową zasłoną. A może wygodna będzie dla nas garderoba ruchoma?

Warto sięgać po gotowe rozwiązania, które możemy wykorzystać w zależności od potrzeb. Garderoba Xawery marki Kuchinox sprawdzi się idealnie w dużych, nowoczesnych przestrzeniach jako wolnostojący regał, ale pozwoli też na szybkie zaaranżowanie odrębnego pomieszczenia czy ukrytej za przesuwnymi drzwiami szafy. Jej zaletą jest funkcjonalność – po wyjęciu z opakowania można ją błyskawicznie złożyć i zagospodarować. W zależności od pomysłu i preferencji możemy wybrać garderobę Xawery 120, o wysokości 211,5 cm i szerokości 121,8 cm, wyposażoną w dwa drążki i 5 półek oraz większą – Xawery 180, o tej samej wysokości, ale szerszą - 180,2 cm, wyposażoną w 2 drążki, 6 półek i 2 praktyczne szuflady.

Funkcjonalne i dobrze zaplanowane wyposażenie to połowa sukcesu. Trzeba je jeszcze dobrze wykorzystać. Na półkach pod sufitem umieśćmy walizki i kartonowe pudła z rzeczami, które trzymamy z sentymentu (np. dziecięcymi ubrankami czy korespondencją z młodości), lub z których korzystamy sporadycznie (ozdoby świąteczne, akcesoria na narty czy do nurkowania).

Ubrania, które nosimy rzadko lub sezonowo trzymajmy w pokrowcach, aby chronić je przed kurzem. Pokrowce przydadzą się także na ubrania delikatne, które łatwo niechcący uszkodzić: tiulowe spódnice czy delikatne jedwabne bluzki.Swetry i ubrania z dzianiny swetrowej przechowujmy złożone – na wieszakach mogą łatwo wyciągnąć się i zdefasonować. Bieliznę, skarpety i rajstopy umieśćmy w płytkich, ale dość szerokich szufladach – nie będziemy musieli wówczas przekopywać ich w poszukiwaniu właściwej pary. Głębsze szuflady wykorzystajmy na czapki, szaliki i rękawiczki.
Na szerokich i głębokich półkach umieśćmy ręczniki, koce czy bieliznę pościelową. Na bluzki czy swetry możemy wykorzystać płytsze półki.

XAWERY system garderoby wolno stojącej 120, cena: 819 zł 

XAWERY system garderoby wolno stojącej 180, cena: 1.534 zł

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH