Projekt wnętrza: Joanna Morkowska-Saj. Fot. Bartosz Jarosz
Projekt wnętrza: Joanna Morkowska-Saj. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
23 sty 2018 10:12

Inwestycja w nieruchomości - zrób to z głową

Inwestowanie w nieruchomości to dzisiaj jedna z najbardziej pewnych i opłacalnych form lokowania kapitału pieniężnego.

Ekonomiści i eksperci z zakresu efektywnego zarządzania finansami zgodnie twierdzą, że nieruchomości mają większy potencjał inwestycyjny niż złoto i fundusze inwestycyjne. Te drugie są wysoce zależne od sytuacji na rynkach światowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości. Jak kupić, by zyskać? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym poniżej.

Wyniki badań REAS – praktyczne wskazówki dla inwestujących

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają lokowaniu oszczędności w banku, i dlatego warto zainteresować się inwestycją w nieruchomości. Mimo, że zakup nieruchomości wiąże się z większym ryzykiem niż posiadanie lokaty, to jednak jednocześnie stwarza większą szansę na zwrot kapitału z nawiązką. Szczególnie obiecujące, bo najbardziej stabilne, jest lokowanie kapitału w nieruchomości pod wynajem. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie dużych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych niedawno badań REAS, zakupy w celach inwestycyjnych stanowiły około 29% całkowitej sprzedaży w roku 2016. Praktycznie było to blisko 18 tysięcy lokali, przy czym transakcje były w większości finansowane ze środków własnych inwestorów. Badania wśród deweloperów z 6 największych miast w Polsce sugerują, że najczęściej wybieranym lokalem inwestycyjnym było mieszkanie 2-pokojowe, o powierzchni z przedziału 35-45 m², przeznaczone przede wszystkim dla bezdzietnych par i singli. To oni przeważają wśród najemców. Bieżące obserwacje rynku nieruchomości pokazują, że liczba inwestorów konsekwentnie rośnie.

Sposoby zarabiania na nieruchomościach

Inwestycja w nieruchomości nie tylko odnosi się do wynajmu domów czy mieszkań. Kapitał pieniężny można też lokować w nieruchomości na inne sposoby. Niektóre z nich mogą okazać się nawet bardziej opłacalne, bo wiążą się z niższym ryzykiem inwestycyjnym czy związanym z wysokością stopy zwrotu. Sprawdźmy o jakich możliwościach mowa.

Biznesowy potencjał lokali komercyjnych

Inwestowanie w biura i lokale usługowo-handlowe, czyli tak zwane lokale komercyjne, niesie ze sobą niższy poziom ryzyka i wyższy poziom wzrostu niż zakup mieszkania. Podczas gdy stopa zwrotu dla wynajmowanych mieszkań wynosi około 5%, dla lokali użytkowych może ona przynieść średnio 10% zwrotu. Z czego to wynika? - Za różnicę odpowiedzialna jest przede wszystkim odmienna wysokość czynszu. Dla lokali mieszkalnych kształtuje się ona na poziomie 25-35 zł za m², zależnie od metrażu i standardu mieszkania. Z kolei w przypadku nieruchomości komercyjnych są to wyższe koszty. Jeśli lokal użytkowy jest położony w dogodnej lokalizacji i zapewnia możliwość swobodnego parkowania, szanse na sukces finansowy są bardzo duże. Poza perspektywą zysków, przekonującym argumentem za tym, by inwestować w dobrze usytuowane lokale komercyjne jest to, że umowy z firmami są przeważnie podpisywane na okres od 5 do 10 lat – zauważa Joanna Jakubowska, PB LechBud.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH