Polerowane płytki czy lakierowane meble wydają się znajdować w większej odległości niż rzeczywiście są. Do „mistrzów iluzji” należy lustro: jego duża tafla potrafi podwoić przestrzeń, dlatego warto ją umieścić na ścianie, którą chcesz najbardziej oddalić. Elementy „niewidzialne”, takie jak szklana obudowa prysznica czy krzesło z transparentnego pleksi, nie stanowią żadnej przeszkody dla wzroku.

Jednolite podstawy 
Tło to baza aranżacji, dlatego niezwykle ważny jest wybór okładzin na podłogę i ściany. Gładkie, błyszczące powierzchnie oraz jasna kolorystyka sprawdzą się w każdej łazience i jednocześnie optycznie ją powiększą. Na zdjęciu kolekcja płytek Geometrica marki Opoczno, fot. materiały prasowe.
Polerowane płytki czy lakierowane meble wydają się znajdować w większej odległości niż rzeczywiście są. Do „mistrzów iluzji” należy lustro: jego duża tafla potrafi podwoić przestrzeń, dlatego warto ją umieścić na ścianie, którą chcesz najbardziej oddalić. Elementy „niewidzialne”, takie jak szklana obudowa prysznica czy krzesło z transparentnego pleksi, nie stanowią żadnej przeszkody dla wzroku. Jednolite podstawy Tło to baza aranżacji, dlatego niezwykle ważny jest wybór okładzin na podłogę i ściany. Gładkie, błyszczące powierzchnie oraz jasna kolorystyka sprawdzą się w każdej łazience i jednocześnie optycznie ją powiększą. Na zdjęciu kolekcja płytek Geometrica marki Opoczno, fot. materiały prasowe.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
16 sie 2016 13:31

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę? Proste triki

Poznaj triki, pozwalające powiększyć nawet najmniejsze łazienkowe wnętrze.

Nietrudno zgadnąć, dlaczego skłonność do minimalizmu objawia się najczęściej podczas urządzania łazienki. Tutaj wyjątkowo zależy nam na porządku. Chcąc wprowadzić wrażenie ładu, wybieramy instynktownie jasne, chłodne barwy, redukujemy liczbę dekoracji, upraszczamy kształty, a wszelkie drobiazgi chowamy w szafkach. Tym samym komfort użytkowania wzrasta, a dodatkowo zyskujemy wrażenie, że mamy znacznie więcej miejsca. Usuwając z widoku przeszkody, oszukujemy nasze oczy. Dlaczego tak się dzieje i jak świadomie wzmocnić ten efekt? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów  na powiększenie przestrzeni

Gabinet luster
Większość trików opiera się na odpowiednim wykorzystaniu odbić, które zaburzają naszą ocenę odległości. Światło najlepiej odbija się od jasnych, gładkich powierzchni, dlatego istotną decyzją jest wybór właściwych materiałów – błyszczących i w stonowanych kolorach. Polerowane płytki czy lakierowane meble wydają się znajdować w większej odległości niż rzeczywiście są. Do „mistrzów iluzji” należy lustro: jego duża tafla potrafi podwoić przestrzeń, dlatego warto ją umieścić na ścianie, którą chcesz najbardziej oddalić. Elementy „niewidzialne”, takie jak szklana obudowa prysznica czy krzesło z transparentnego pleksi, nie stanowią żadnej przeszkody dla wzroku.

Jednolite podstawy
Tło to baza aranżacji, dlatego niezwykle ważny jest wybór okładzin na podłogę i ściany. Gładkie, błyszczące powierzchnie oraz jasna kolorystyka sprawdzą się w każdej łazience i jednocześnie optycznie ją powiększą. Zabiegiem, który pozwoli osiągnąć podobny efekt, a także nada pomieszczeniu wyjątkowego i bardzo nowoczesnego charakteru, jest wprowadzenie wrażenia płynności, ruchu oraz efektów 3D. To zadanie spełnią płytki strukturalne. Ich wypukłe wzory stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych ornamentalnych dekoracji. Wzór widoczny jest nie dzięki rysunkowi, ale światłu odbijającemu się od zróżnicowanej powierzchni. W zależności od oświetlenia (w łazience zwykle jest kilka źródeł światła) efekt na ścianie będzie się zmieniał.

Na rynku dostępne są rozmaite kompozycje: od subtelnych pasów, przez falujące obłe kształty, po zdecydowane geometryczne struktury. Osiągnięcie wrażenia przestronności ułatwia także zastosowanie płytek wielkoformatowych. I choć ich ułożenie wymaga większej dokładności niż w przypadku standardowych rozwiązań, to wysiłek zrekompensuje wyjątkowo elegancki efekt. Wybierając glazurę czy gres o dużych wymiarach, warto dokładnie przemyśleć ułożenie elementów na ścianach i podłodze. Jeśli dobrze to rozplanujesz, niwelując do minimum liczbę przycinanych płytek, łazienka będzie robiła wrażenie większej.

Dyskretne sprzęty
Skoro już wiesz, że wrażenie przestronności zawdzięczamy usunięciu wzrokowych przeszkód, kryterium to zastosuj także przy wyborze wyposażenia. W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych nie bez powodu tak popularne są sanitariaty i meble podwieszane. Stelaże podtynkowe ukrywają nieestetyczną instalację pod obudową, którą można łatwo zlicować ze ścianą. Podwieszenie odsłania (czyli powiększa) podłogę. Wolnostojące sprzęty nie sprzyjają małym wnętrzom. Pralkę i suszarkę warto zatem ukryć za zabudową. Podobnie jest z kosmetykami czy akcesoriami, których nadmiar tworzy wrażenie bałaganu.

Decydując się na ergonomicznie zaprojektowane kolekcje mebli łazienkowych, możesz ukryć wiele rzeczy i zaprowadzić w pomieszczeniu porządek. Dzięki tym zabiegom łazienka stanie się optycznie większa, ale też znacznie łatwiejsza do posprzątania.


Czego nie wolno?
Zrezygnuj z takich elementów, jak mozaiki, kontrastowe kolory czy rytmiczne wzory, chyba że masz dla nich specjalne zadanie (np. wyróżnienie jakiejś strefy). Wyraźnie zaznaczona listwa poprowadzona dookoła łazienki doda jej głębi, a delikatne pasy poprawią proporcje – poziome poszerzą, a pionowe podwyższą pomieszczenie. Jeśli biała łazienka jest dla Ciebie zbyt chłodna, wprowadź do niej gamę naturalnych barw ziemi. 

Źródło: Opoczno

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH