Projekt: Dominik Respondek
Projekt: Dominik Respondek
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
14 lip 2016 12:01

Jak urządzić dom dla alergika?

W sezonie letnim chętnie odnawiamy mieszkania i wyposażamy je w nowe meble, a także dokonujemy innych zakupów, które mają nie tylko ozdobić dom, ale także uprzyjemnić i ułatwić codzienne życie domowników – także tych z alergią.

Jeśli remont, to i malowanie. Rozpoczynając malowanie mieszkania, dużą wagę powinniśmy przyłożyć do wyboru odpowiednich farb. Jeśli znajdą się w nich niebezpieczne substancje, u alergików mogą one wywoływać lub nasilać takie objawy jak łzawienie oczu, zapalenie skóry czy nawet kaszel astmatyczny. To samo dotyczy innych alergizujących elementów wykończenia wnętrz oraz mebli.

Malowanie ścian bez alergii

Podczas wysychania farby, znajdujące się w niej rozpuszczalniki są wdychane razem z powietrzem. A to może źle wpływać na nasze zdrowie. Szczególnie u dzieci mogą wówczas wystąpić reakcje alergiczne, dlatego unikać należy farb rozpuszczalnikowych, w skład których wchodzi benzyna lakowa wydzielająca niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Osoby z tendencją do alergii powinny unikać również wszelkich farb i tynków strukturalnych, które tworzą porowatą powierzchnię – po wyschnięciu osadzają się na nich pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia. Można natomiast zastosować tynki gipsowe oraz płyty kartonowo-gipsowe, ponieważ ich powierzchnia jest gładka.

Najlepiej, jeśli wybrane farby posiadają odpowiedni certyfikat potwierdzający, że są to produkty hipoalergiczne. Najczęściej atestem takim mogą się poszczycić wodorozcieńczalne farby renomowanych marek - akrylowe, lateksowe i winylowe.

Zastosować można także farby antyalergiczne, które nakłada się na ścianę już po pomalowaniu jej zwykłą farbą. Taka dodatkowa powierzchnia ochronna zabezpieczy ściany przed osadzaniem się na nich odchodów roztoczy, dymu papierosowego czy też pyłków roślin.

Pamiętajmy jednak, że szkodliwe związki mogą występować nie tylko w farbach, ale również w klejach, tapetach ściennych (innych niż papierowe), niektórych wykładzinach dywanowych oraz materiałach do wykończenia podłóg. Dlatego je także powinniśmy dobierać ostrożnie.

Hipoalergiczne wnętrze

Jeśli przy okazji remontu postanowiliśmy odmienić nasze wnętrza, zastępując stare meble nowymi, mamy okazję do uczynienia z naszego domu miejsca przyjaźniejszego wszystkim domownikom - w tym także tym, którzy są wrażliwi na alergeny.

Podstawą przy aranżacji wnętrza dla alergika jest unikanie otwartych półek oraz bibelotów, na których gromadziłby się kurz. Najlepiej, jeśli wszelkie drobiazgi, książki oraz inne przedmioty będą przechowywane w zamykanych szafkach lub przeszklonych witrynach.

Same meble mogą być drewniane (pokryte wodorozcieńczalnymi lakierami lub farbami) lub laminowane. Niedobrze, jeśli meble są wykonane z płyty wiórowej pokrytej formaldehydem – substancja ta jest toksyczna, a przy tym może wywoływać silne reakcje alergiczne. Jeśli już kupiliśmy taki mebel, powinniśmy przez kilka dni wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi. W tym czasie nie powinniśmy wpuszczać do niego dzieci.

Kanapy i fotele to doskonałe miejsce dla roztoczy kurzy domowego. Dlatego wybierać należy takie meble, na których można założyć zdejmowane narzuty lub pokrowce. Ewentualnie wybrać można kanapy i fotele tapicerowane skórą lub winylem - takie meble są bardzo łatwe w czyszczeniu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH