Fot. Tamka 29 Apartamenty/Ronson Development

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Fot. Tamka 29 Apartamenty/Ronson Development
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
04 lis 2016 13:11

Kultowe polskie plakaty - pomysł na ekskluzywny wystrój

Ikony polskiej szkoły plakatu zostały wyeksponowane w luksusowym apartamentowcu na Powiślu.

Czy luksusowy apartamentowiec może być jednocześnie ekskluzywną galerią sztuki? Okazuje się, że tak. W eleganckim budynku Tamka 29 położonym w sercu warszawskiego Powiśla na ścianach lobby i w częściach wspólnych zawisły pierwodruki dzieł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Ich tematyka w zdecydowanej większości nawiązuje do świata kultury, łącząc w sobie odniesienia do klasyków kina, opery, teatru i muzyki. Mieszkańcy Tamki 29 mogą podziwiać dzieła autorstwa takich wybitnych artystów, jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Ryszard Kaja czy Jan Młodożeniec. Ich prace wielokrotnie spotykały się z uznaniem artystów i koneserów sztuki na całym świecie. Na jednym z pięter można odnaleźć kultowy plakat operowy Wozzeck Jana Lenicy, który zyskał miano międzynarodowej ikony lat sześćdziesiątych i został wyróżniony główną nagrodą na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Paryżu.

W selekcji plakatów asystował Andrzej Stroka, artysta malarz i współwłaściciel Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. – Wybrane plakaty charakteryzują się ekspresją ujętą w oszczędność formy, która w połączeniu ze szlachetnymi materiałami w elementach wykończeniowych tworzy atmosferę ekskluzywnej galerii sztuki. Taka kombinacja idealnie podkreśla kulturalny charakter lokalizacji i jednocześnie przybliża mieszkańcom geniusz najwybitniejszych polskich artystów plakatu – podkreśla.

W pobliżu Tamki 29 znajdują się galerie artystyczne, Teatr Ateneum, Muzeum Chopina i Trakt Królewski. Sam budynek łączy w sobie klasyczną architekturę nawiązującą do przedwojennych kamienic, tworząc niepowtarzalną atmosferę historycznej zabudowy ulicy Tamka. Wyjątkowego ducha polskiej historii i dziedzictwa kulturowego można również poczuć wewnątrz budynku.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH