Pomysły do małego mieszkania. Fot. Eurofirany

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Pomysły do małego mieszkania. Fot. Eurofirany
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 wrz 2017 07:48

Małe mieszkanie – jak je urządzić?

Zakup pierwszego w życiu mieszkania wiąże się z wieloma emocjami. Jak sprawić, aby radość z niewielkiego mieszkania nie była mniejsza?

Tej decyzji towarzyszy również mnóstwo kompromisów, często związanych np. z mniejszym niż byśmy chcieli metrażem. Urządzając niewielkie wnętrze warto skorzystać z kilku sprytnych pomysłów.

 Ozdobne i pakowne

Urządzając niewielkie pomieszczenia, mamy tendencję do umieszczania w nich zbyt wielu przedmiotów. W efekcie pokój staje się ciaśniejszy i zagracony. Lepszym sposobem jest maksymalne wykorzystanie kilku mebli i dodatków. – Pomocne są m.in. regały lub szafy sięgające sufitu. Na półkach możemy poukładać nie tylko książki, ale np. zamknięte w wiklinowych koszykach lub dekoracyjnych pudełkach dodatki – pamiątki, dokumenty, zdjęcia itp. Co ważne – unikajmy rozgardiaszu – lepiej schować niewielkie przedmioty do jednego pudełka niż ustawiać je na każdej półce. Kluczowa jest także funkcjonalność dodatków – stolik do kawy może być jednocześnie schowkiem na gazety, a puf idealną skrytką na zabawki – radzi Agata Nowak z Eurofiran.

Optyczne powiększenie

W małych mieszkaniach każdy metr jest na wagę złota, dlatego często decydujemy się na burzenie ścian i tworzenie otwartych przestrzeni. W takich sytuacjach do odgradzania stref - np. do wypoczynku i pracy – możemy wykorzystać regał bez tylnej ścianki, kanapę lub stół. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni są lustra (poziome poszerzają, a pionowe wydłużają wnętrze). – Wprowadzajmy je nie tylko w tradycyjnej formie, np. w sypialni czy łazience, ale także jako ozdobę na ścianie w salonie lub w przednich fronty mebli kuchennych. Im więcej powierzchni odbijających światło, tym lepiej. Światło bowiem, odgrywa kluczową rolę w optycznym powiększaniu wnętrz. Z tego powodu ważna jest też aranżacja okna. Zamiast grubych firan i ciemnych zasłon, wybierzmy np. rolety lub delikatne, jasne firany – dodaje ekspert marki wnętrzarskiej Eurofirany.

Kolory i wzory

Podobnie jak lustra działają także jasne kolory, które odbijają światło. Zamiast ciemnych ścian, wybierzmy białe, podobnie zróbmy w przypadku mebli. Dodatki mogą być w pastelowych odcieniach. – Jeśli wprowadzamy intensywną barwę, np. granat, zróbmy to z umiarem i w kontraście do bieli. Wystrzegać powinniśmy się tkanin i dekoracji zdobionych małymi i licznymi wzorami. Dobrym printem są paski – na poduszkach, pościeli czy dywanie – które poszerzają przestrzeń – podpowiada Agata Nowak z Eurofiran. Uzupełnieniem aranżacji wnętrza niech będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Sprawdzą się zwłaszcza lampy wykonane ze szkła lub kryształu. Z kolei wykorzystując oświetlenie punktowe, skierowane np. na obraz lub regał, sprawimy, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego i uporządkowanego.

 

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • agnes, 2017-09-28 11:01:09

    Małe mieszkanie łatwo zagracić. Staram się unikać rozstawiania zbędnych przedmiotów na półkach, bo tylko zbierają kurz. Na ścianach powiesiłam kilka ramek ze zdjęciami, a na parapecie mam sztucznego storczyka i to by było na tyle. Zamierzam jeszcze powiesić lustro nad komodą, żeby optycznie powiększało przestrzeń.

POLECAMY W SERWISACH