Mieszkanie na wynajem. Projekt: Katarzyna Moraczewska. Fot. Bartosz Jarosz
Mieszkanie na wynajem. Projekt: Katarzyna Moraczewska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 sty 2018 12:05

Mieszkanie na wynajem - to warto wiedzieć

Wynajmowanie mieszkań na doby stało się w Polsce normą, szczególnie w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Kto powinien rozważyć taki system użyczania lokali? A może to jednak wynajem długoterminowy jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów?

Za sprawą dedykowanych portali internetowych i rozwijającej się turystyki, wynajem krótkoterminowy cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością. Rozwiązanie to coraz częściej będzie także stanowiło alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. – Wynajem krótko- lub długoterminowy warto przeanalizować, biorąc pod lupę stan posiadanej nieruchomości, jej lokalizację oraz wyróżniki. Niewielkie, klimatyczne mieszkanie na poddaszu kamienicy, w ścisłym centrum lub dzielnicy atrakcyjnej turystycznie będzie stanowiło szczególnie intratne źródło przychodów w przypadku wynajmu na doby. Duże lokum, w wysokim bloku, położone na obrzeżach miasta z pewnością przyciągnie zainteresowanych długotrwałym i bardziej ekonomicznym wynajmem – mówi Kuba Karliński z Magmillon.

Podejmując decyzję o doborze odpowiedniego systemu, warto sprawdzić, jak wynajem krótkoterminowy wypada w porównaniu do najmu długoterminowego na cele mieszkalne.

Na krótko, ale dochodowo

Najczęstszym sposobem na zdobycie klientów krótkoterminowego wynajmu jest wystawienie swojej oferty na portalach pośredników internetowych, takich jak Airbnb czy Booking.com. Oferowane tam mieszkania stanowią doskonałą okazję dla osób, które spędzają krótki czas poza domem w związku z pracą lub wypoczynkiem. Coraz częściej, zamiast standardowego pokoju w hotelu lub pensjonacie wybierają one wyróżniające się, nowocześnie urządzone lokale w blokach, apartamentowcach czy kamienicach.

Uznaje się, że wynajem krótkoterminowy wiąże się najczęściej z większym przychodem niż w przypadku standardowego użyczaniu pokoju lub mieszkania. Rzeczywiście, można zauważyć taką zależność, szczególnie w przypadku stolicy. W Warszawie ceny za dobę w małym 2-osobowym apartamencie zaczynają się od 150 zł, a zdarza się, że osiągają poziom nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości i atrakcyjności mieszkania. Prowadząc usługę wynajmu krótkoterminowego, warto pamiętać o odpowiednim jej rozliczeniu. W przypadku wynajmu mieszkania na noclegi powinno się założyć działalność gospodarczą. Należy pamiętać też o ewentualnym zastosowaniu odpowiedniej stawki VAT (8%), prawidłowym rozliczeniu importu usług, a także o ewentualnym obowiązku rejestracji przychodu na kasie fiskalnej.

Wynajem na doby to jednak nie tylko duże pieniądze. To także możliwość poznania nowych, nietuzinkowych ludzi, często obcokrajowców, przedstawicieli ciekawych kultur. Powoduje to, że wynajem krótkoterminowy może być bardzo rozwijającym biznesem.

System ten oznacza jednak także zwiększone nakłady wysiłku i czasu. Wynajmujący musi prowadzić kalendarz rezerwacji, zadbać o czystość pomieszczeń, opracować system wydawania i odbioru kluczy. Inwestor powinien też znaleźć czas na aktywność na serwisach pośredników – uzupełnianie profilu mieszkania na portalu, odpowiadanie na zapytania, komentowanie opinii gości itd. Przy większej liczbie mieszkań samodzielne zarządzanie takim biznesem przestaje być możliwe i zazwyczaj trzeba kogoś zatrudnić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH