Modne podłogi na 2018 rok. Fot. Pixabay

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Modne podłogi na 2018 rok. Fot. Pixabay
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 lut 2018 12:17

Modne podłogi: poznaj trendy na 2018

Mody i trendy nie omijają nawet podłóg. Choć zmiany w tym obszarze aranżacji wnętrz nie zachodzą w spektakularnym tempie, to jednak niektóre materiały i kolory wyraźnie zyskują na zainteresowaniu. Czy wiesz jakie podłogi cieszą się największą popularnością w tym sezonie?

Na przełomie 2017 i 2018 roku wiele firm oferujących pokrycia podłogowe przebudowało swoje kolekcje. To najlepszy dowód na to, że nawet w temacie aranżacji podłóg świat nie stoi w miejscu.
Przykład idzie z góry, a w przypadku podłóg – o popularności wzorów wśród paneli i wykładzin decyduje to, jakim powodzeniem cieszą się określone gatunki drewna. I tak, po latach mody na drewno egzotyczne, obecnie znów zwracamy się raczej ku gatunkom krajowym.

Wzrosło ostatnio zainteresowanie podłogami drewnianymi w kolorze naturalnego dębu. Zmniejsza się natomiast liczba zapytań o podłogi drewniane z drewna mebrau, sapella czy wenge, nie mówiąc już o innych gatunkach egzotycznych – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. Kolory nawiązujące do naturalnego drewna, szczególnie dębu, są obecnie bardzo chętnie wybierane także we wzorach paneli oraz wykładzin winylowych – dodaje.

Postarzane drewno

Podłogi drewniane zawsze są na topie, ponieważ właśnie drewno uchodzi za materiał podłogowy najwyższej klasy – naturalny i ponadczasowy.

Obecnie jednak szczególnie chętnie wybierane są dwa rodzaje desek. Przede wszystkim do łask powrócił klasyczny parkiet (najczęściej bukowy bądź dębowy), który znów uchodzi za elegancki rodzaj podłogi.

Czytaj również: Piękny dom w tradycyjnym stylu. Zobacz projekt i wnętrza

Drugi trend to stosowanie desek długich i szerokich, często z bogatymi usłojeniami, a nawet z imitowanymi śladami po kornikach! Najodważniejsi decydują się na deski o nieregularnych kształtach (przypominające trapez) lub układają podłogę na skos, by optycznie poszerzyć pomieszczenie. Coraz popularniejsze jest zestawianie ze sobą desek o różnej szerokości. Dość często wybierany jest również parkiet przemysłowy (panele z posklejanych kawałków drewna).

W modnych deskach krawędzie są bardzo często fazowane, drewno jest szczotkowane, matowe i szorstkie w dotyku. Warto wspomnieć również o kolorach, ponieważ obecnie naturalne drewno bardzo często zyskuje nowe akcenty kolorystyczne. Dzieje się tak dzięki bieleniu, opalaniu i bejcowaniu drewna na różne barwy. W sprzedaży pojawiają się nawet deski z naniesionym na nie wzorem – geometrycznym lub np. z portowymi stemplami.

Panele w trzech grupach kolorystycznych

Podobnie jak w kolekcjach podłóg drewnianych, tak też wśród paneli laminowanych możemy wyróżnić obecnie podział na trzy typy kolekcji.

Pierwsza grupa to podłogi w kolorach naturalnych. Panele z takich kolekcji mają zazwyczaj dość jasne kolory w ciepłych odcieniach, a ich dekory próbują jak najwierniej odzwierciedlać naturalne drewno. Dominują tutaj przede wszystkim kolory nawiązujące do różnych odcieni dębu. Taka podłoga sprawdzi się we wnętrzu klasycznym, ale można je zastosować także w stylu rustykalnym.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH