Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu. Wybór grzejników. Fot. Armatura Kraków

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu. Wybór grzejników. Fot. Armatura Kraków
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
26 lip 2017 11:06

Nowoczesne grzejniki: już latem przygotuj się na sezon grzewczy

Choć za oknami gorąco, a myślami bliżej nam do wakacyjnych wycieczek niż do długich zimowych wieczorów, właśnie teraz najłatwiej zadbać o to, by było nam ciepło, gdy nadejdą jesienne chłody i siarczysty mróz.

Czym grozi zwlekanie z wymianą grzejnika do rozpoczęcia sezonu? Jakie urządzenie wybrać, by płacić mniej?

O konieczności renowacji instalacji c.o. przypominają nam zazwyczaj dopiero wrześniowe lub październikowe kłopoty z uzyskaniem pożądanej temperatury. Jednak to właśnie teraz jest najlepszy moment na to, by naprawić jej wadliwe elementy.

Czekanie na pierwsze oznaki grzejnikowych problemów może znacznie skomplikować proces modernizacji. Jeśli zaczniemy działać już po rozpoczęciu sezonu, remont wymagał będzie usunięcia z instalacji zalegającej wody, zapewnienia dodatkowych źródeł ciepła albo wezwania specjalistów od zamrażania rur.

Chcąc uniknąć wszystkich tych komplikacji, można pomyśleć o wymianie już teraz – kiedy nie ma jeszcze potrzeby korzystania z instalacji c.o. Jaki grzejnik wybrać? Na jakie właściwości zwracać uwagę, by tej zimy nie mieć kłopotów z temperaturą w domu, a do tego dostać niższe rachunki?

Co decyduje o tym, czy będzie nam ciepło?

Czynnikiem, którym kierujemy się w sytuacji, gdy nasza wiedza techniczna jest niewystarczająca, by podjąć świadomą decyzję, są najczęściej rekomendacje doradców handlowych. By nie musieć w pełni polegać na ich opiniach, warto zrozumieć podstawowe terminy opisujące funkcjonowanie grzejników.

Podstawą obliczeń dotyczących tego, czy konkretne urządzenie spełni nasze oczekiwania pod względem zapewnianej w pomieszczeniu temperatury, jest moc cieplna. W przypadku grzejników członowych jest to moc cieplna osiągana przez pojedynczy człon (nazywany też ogniwem, modułem bądź elementem). Im jest ona większa, tym więcej ciepła daje kompletne urządzenie określonej wielkości. Jej jednostką jest oznaczany literą „W” wat.

Zapotrzebowanie na moc cieplną konkretnego pomieszczenia można oszacować na podstawie jego metrażu i właściwych mu strat ciepła. W przybliżeniu można przyjąć, że moc cieplna urządzenia powinna wynosić około 130 – 200 W/m2 w starym budownictwie bez izolacji cieplnej, około 90 – 110 W/m2 w obiektach z lat 80. i 90. oraz około 50-70 W/m2 w nowych domach, dobrze zaizolowanych, z energooszczędnymi oknami. Dokładnych obliczeń dokonuje się w oparciu o Polską Normę PN-EN 12831 - Instalacje ogrzewcze w budynkach.

Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego

Producenci podają wartość mocy ogniwa grzejnika w zależności od temperatury wody, która będzie przez niego przepływać oraz dla określonej temperatury pomieszczenia, w którym grzejnik ten będzie pracował. Polska Norma PN-EN 442, w części 2, dotyczącej metody badań mocy cieplnej grzejników konwekcyjnych wymaga, aby podawana była ona dla temperatury zasilania grzejnika na poziomie 75oC, temperatury wypływu wody z grzejnika na poziomie 65oC i temperatury otoczenia na poziomie 20oC. W ten sposób uzyskiwana jest średnia arytmetyczna różnica temperatury pomiędzy grzejnikiem a otoczeniem na poziomie 50oC. Tę wielkość określa się w katalogach najczęściej jako ΔT.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH