Dzięki płynnej i elastycznej obsłudze roletę rzymską VELUX FHB możemy ustawić w dowolnej pozycji na oknie dachowym. Możliwość szybkiej wymiany materiału oraz samodzielnego montażu z systemem Pick&Click™. Od 410 zł. Fot. Velux

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Dzięki płynnej i elastycznej obsłudze roletę rzymską VELUX FHB możemy ustawić w dowolnej pozycji na oknie dachowym. Możliwość szybkiej wymiany materiału oraz samodzielnego montażu z systemem Pick&Click™. Od 410 zł. Fot. Velux
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
12 wrz 2016 10:03

Okna w domu: 10 sposobów na ochronę przed słońcem

Tego lata słoneczna pogoda utrzymuje się wyjątkowo długo. Jednak słońce - zwykle wyczekiwane - może nie tylko cieszyć, ale i doskwierać. Ukojenia należy szukać w dobrze dobranych przesłonach okiennych.

Fakt, że słońce w nadmiarze szkodzi przyjmujemy za oczywisty. Zazwyczaj jednak chronimy przed nim swoje ciało, skórę – rzadziej dom. Tymczasem w sezonie letnim nasze domy i mieszkania narażone są na przegrzanie, a stale świecące słońce jest uciążliwe dla przebywających w nich osób. Przegrzanie pomieszczeń może również zwiększyć rachunki za klimatyzację.

Całe szczęście wnętrza – podobnie jak skórę – możemy chronić przed nadmiarem słońca. Krem z filtrem zastąpią przesłony okienne, które odpowiednio dobrane do rodzaju pomieszczenia i jego lokalizacji zapewnią nam komfort, zadbają o nasze portfele, a oprócz tego urozmaicą aranżację wnętrza.

Wybierając akcesoria okienne powinniśmy zacząć od odpowiedzi na pytanie: czy zależy nam na ochronie przed światłem słonecznym czy chcemy zapewnić pomieszczeniom również przyjemny chłód? Choć każda przesłona w jakimś stopniu zapobiega nagrzewaniu się wnętrz, najlepiej w tej roli sprawdzą się akcesoria okienne dedykowane do montażu na zewnątrz budynku. Do wyboru mamy zewnętrzne rolety, żaluzje, markizy oraz markizolety. Umieszczone po zewnętrznej stronie okna zapewniają aż do 8 razy lepszą ochronę przed nagrzaniem pomieszczenia niż rolety zaciemniające instalowane wewnątrz. Akcesoria zewnętrzne „łapią” ciepło słoneczne zanim jest ono w stanie dotrzeć do wnętrz budynku i odbijają je z powrotem na zewnątrz. Co więcej, niektóre rodzaje takich przesłon, np. markizy, nie przesłaniają widoków za oknem – chroniąc jednocześnie przed upałem i nie blokując dostępu dziennego światła.

Akcesoria wewnętrzne z kolei zapewnią ochronę przed zbyt silnym światłem słonecznym, utrudniającym pracę na komputerze czy oglądanie telewizji podczas dnia oraz sen o wczesnych, letnich porankach. Ponieważ występują w wielu rodzajach i wzorach, możemy je dobrać pod konkretny wystrój wnętrza, dla którego będą aranżacyjną kropką nad i.

Tradycjonaliści z pewnością docenią romantyczny urok, jaki niosą ze sobą zasłony. Swobodnie opadające wzdłuż okna w ciągu dnia są niczym dekoracyjna rama, aby w nocy zapewnić poczucie intymności i spokoju. Zaciemnić wnętrze możemy również sięgając po specjalnie do tego stworzone rolety zaciemniające. Ten rodzaj rolety polecany jest zwłaszcza do sypialni czy pokoi dzieci, gdzie zależy nam na niemal stuprocentowym zablokowaniu światła słonecznego. Pamiętajmy o tym, że barwa tkaniny z jakiej wykonano roletę – o ile nie jest ona ogumkowana - wpływa na stopień zaciemnienia pomieszczenia. Do pomieszczeń dziennych, w których chcemy stworzyć przyjemny półmrok lepsze będą rolety w jasnych kolorach.

Ciekawym rozwiązaniem łączącym funkcje rolet do pomieszczeń dziennych i sypialni są rolety dzień/noc. Zbudowane z naprzemiennie układających się pasów tkaniny o różnych stopniach przezierności, zapewniają zarówno dopływ światła słonecznego, jak i ochronę przed nim. Odpowiednio manewrując roletą użytkownik może ustawić ją w takim położeniu, które zagwarantuje zaciemnienie pomieszczenia.

Nieprzerwaną popularnością cieszą się również żaluzje. Dzięki możliwości dowolnej gradacji stopnia zaciemnienia pomieszczenia przez zmianę nachylenia lamelek, są one bardzo praktyczne. Wykonane z tworzywa sztucznego bądź aluminium mogą jednak nadawać wnętrzom zbyt biurową atmosferę. Producenci coraz częściej w swojej ofercie mają jednak żaluzje, w których poszczególne elementy wykonano z tkaniny. Dzięki temu te poczciwe akcesoria nabierają przytulniejszej aparycji.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH