Żyrandol Sea Flowers. Fot. Barańska Design/ Dekorian

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Żyrandol Sea Flowers. Fot. Barańska Design/ Dekorian
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
25 paź 2016 12:22

Oświetlenie domu: światło w szklanej oprawie

To w szklanej oprawie światło czuje się najlepiej, a samo szkło jest wymagającym, ale i niezwykle wdzięcznym materiałem w rękach designerów.

Kulisy pracy nad świetlnymi dziełami sztuki zdradza projektantka Edyta Barańska, której lampy dostępne są w salonach sieci Dekorian.

Od wieków szkło było wykorzystywane jako element oświetlenia, a jego popularność zdecydowanie wzrosła za sprawą hut weneckich specjalizujących się w produkcji szklanych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych (pierwsza huta założona już w 1291 roku!). W II poł. XX szkło coraz częściej ustępowało pola innym tworzywom jak plastik, aluminium czy metal. Współcześnie, po latach fascynacji oprawami wykonanymi z innych materiałów, szkło ponownie wraca na należne sobie miejsce, a szklane lampy stanowią pierwszoplanową dekorację w eleganckich rezydencjach i apartamentach. Dlaczego warto postawić na lampę w szklanej oprawie, a nie powszechnie dostępne lampy z tworzyw sztucznych lub tkanin? Atmosfera jaką buduje w pomieszczeniu szklana lampa jest nie do podrobienia. Światło przenika przez szkło jedno­cześnie wydobywając jego niepowtarzalny charakter. Świetlne refleksy dodatkowo cieszą oko. Światło lampy szklanej jest czyste, niezakłócone działaniem innego materiału, najbardziej zbliżone do źródła.

Miesiące prac projektowych

Żeby zrozumieć fenomen oświetlenia w szklanej oprawie warto z bliska przyjrzeć się kulisom jego powstawania. Przewodnikiem po tym temacie jest Edyta Barańska, projektantka produktu, a zarazem właścicielka renomowanej manufaktury szkła Barańska Design. Praca nad szklanymi oprawami świetlnymi to skomplikowany, długi i wymagający proces, który odbywa się na granicy różnych dziedzin w tym kreacji artystycznej, rzemiosła i technologii. Jak podkreśla Edyta Barańska Praca nad nowym modelem trwa najczęściej długo. Początkowo to zbiór pomysłów i idei, które zostają przelane na papier w postaci szkiców oraz notatek. Później powstają rysunki techniczne i wykonawcze, które umożliwiają robienie prototypów. Dopiero w tym momencie zaczyna się prawdziwa praca nad szczegółami i drobnymi elementami. Czasami na tym etapie zapada decyzja o zaprzestaniu dalszych prac, z bardzo różnych powodów, wizualnych, materiałowych lub kosztowych. Pierw­sze prototypy nigdy nie są wystarczająco dopracowane, aby mogły wejść do produkcji. Po wprowadzeniu wszystkich poprawek powstaje pierwsza wersja, która ma szansę dotrzeć do klienta. Najkrócej taki proces zabiera kilka miesięcy, ale nasz żyrandol Sea Flowers powstawał przez 2 lata, prawie tyle samo nagradzana lampa Wave. Oba te projekty dostępne są w salonach Dekorian”.

Przeznaczenie ma znaczenie

Pamiętajmy, że przy wyborze opraw ze szkła duże znaczenie ma rola, jaką będą one pełniły w pomieszczeniu i miejsce zastosowania. Jeżeli potrzebujemy oświetlenia stołu, przy którym pracujemy to ważne jest przede wszyst­kim natężenie światła. W domu nikt tego nie sprawdza, a w biurze obo­wiązują normy określające, ile luxów powinno być na blacie roboczym. Ważna jest tez barwa źródła światła. Dobrym przykładem jest model Wave, który łączy dobry design z doskonałym nowoczesnym źródłem światła. Sytuacja jest trochę inna w przypadku lamp spełniających funkcje dekoracyjne lub uzupełniają oświetlenie w pomieszczeniu. Typowym przykładem jest żyrandol Sea Flowers (dostępny w salonach z wyposażeniem wnętrz Dekorian, www.dekorian.pl). Umiejętność dobrania oświetlenia to szeroka wiedza, dlatego salony sprzedaży powinny nieodpłatnie doradzać swoim klientom. Niestety nie jest to jeszcze powszechną praktyką, a konsekwencje złego doboru oświetla­nia możemy przypłacić kłopotami ze zdrowiem: złym samopoczuciem, bólami oczu i głowy, czy kłopotami ze snem. – podsumowuje Edyta Barańska z firmy Barańska Design.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH