Fot. NOVA Technologie Obiektowe

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Fot. NOVA Technologie Obiektowe
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
16 cze 2016 11:14

Podłoga z litego drewna: jak wybrać najlepszą?

Naturalne drewno to szlachetny i elegancki materiał, idealny do wykańczania podłóg. Jak jednak wybrać takie, aby służyło nam przez lata? Przeczytacie u nas.

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane (szczególnie z litego drewna) nie należą do najtańszych materiałów. Zresztą, w tym przypadku do cenowych okazji najlepiej podchodzić ostrożnie.
Wybór desek, z których ułożona zostanie podłoga w domu lub w biurze nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Prawda, że wybór dostępnych wzorów i gatunków drewna przyprawić może o zawrót głowy, ale kierowanie się wyłącznie własnym gustem i intuicją może skończyć się zakupem, którego będziemy żałowali.

Aby dokonać dobrego wyboru, najlepiej wziąć pod uwagę:

renomę producenta,
jakość opakowania desek,
renomę sprzedawcy i wykonawcy,
klasę twardości drewna,
gatunek drewna,
estetykę.

Marka ma znaczenie

Niektórzy, mniej znani producenci, mogą kusić kupujących niższymi cenami swoich podłóg. Niestety, niższa cena czasem może wynikać z gorszej (tańszej) technologii produkcji, czy też z pozyskiwania drewna z tanich źródeł – możemy wówczas trafić na drewno zbyt wilgotne, przesuszone, a w najgorszym przypadku nawet pochodzące z obszarów skażonych. Na takie sytuacje nie mogą sobie pozwolić renomowani producenci, którzy muszą dbać o wysokie standardy produkcji i spełnienie wymagających norm.

Renomowani producenci dbają o właściwe wykończenia powierzchni, jakość lakieru lub oleju, jakość zamka łączącego poszczególne deski, wykończenie pióro-wpustu, a także o dokładne wykonanie grubości deski, aby po złożeniu uzyskać jednolitą powierzchnię – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy F. Bardziej istotne jest, aby kupowany materiał miał odpowiednią, przewidzianą normą wilgotność. Deski niewiadomego pochodzenia mogły nie być poddane właściwej obróbce, a nawet mogą być zainfekowane szkodnikami drewna – dodaje.

Nie bez znaczenia jest również opakowanie. Estetyczne i szczelne opakowanie służy odpowiedniej ochronie drewna, dlatego wysokiej klasy producenci przywiązują do niego dużą wagę. Jeśli już jakość samego opakowanie nie wzbudza naszego zaufania, powinniśmy być ostrożni.

Po wysokiej jakości towar najlepiej udać się do sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży podłóg. Powodów jest wiele – nie chodzi jednak tylko (choć to też ważne) o fachowe doradztwo, ale także o odpowiednie warunki przechowywania drewna. Kupując podłogi w wielobranżowym składzie budowlanym, istnieje ryzyko, że deski leżały dłuższy czas w wilgotnym pomieszczeniu lub nawet na zewnątrz.

Poza tym dobrze, jeśli w sklepie można zlecić montaż, a usługa objęta jest gwarancją. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, że za złą jakość podłóg sklep będzie oskarżał montażystów, a montażyści sklep lub producenta. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zakup z montażem oznacza dla kupującego niższy VAT. Sklep z doświadczeniem powinien też wskazać sprawdzone i zgodne z zaleceniami producenta środki do pielęgnacji określonych podłóg.

Deski dobieramy do pomieszczenia

Gdy już wiemy, gdzie chcemy dokonać zakupu podłogi oraz jacy producenci wzbudzają nasze zaufanie, możemy przejść do wyboru odpowiedniego gatunku drewna. Tutaj jednak również nie wystarczy kierować się jedynie tym, co nam się podoba. Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH