Roleta rzymska zaciemniająca. Fot. Dekoria

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Roleta rzymska zaciemniająca. Fot. Dekoria
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
19 cze 2017 09:28

Rolety i zasłony - skuteczne sposoby na upały

Latem najważniejsze przy aranżacji okna są rolety i zasłony, które, odpowiednio dobrane, zapewnią optymalny przepływ promieni słonecznych. Poza rodzajem wykorzystanego materiału znaczenie ma również kolor tkaniny.

Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym częściej szukamy sposobów ochrony mieszkania przed upałem. Jedną z najpopularniejszych metod jest odpowiednia aranżacja okna z wykorzystaniem tkanin i technologii, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Podpowiadamy, jakie dodatki okienne wybrać, aby w mieszkaniu zapanował chłód.

Jasne rolety lub zasłony będą bardziej przepuszczać światło. Natomiast ciemne sprawią, że całe pomieszczenie będzie przyciemnione. Przy wyborze kolorowych tkanin do dekoracji okna warto pamiętać, że przebijające przez nie światło stworzy specyficzną poświatę, która zmieni kolorystykę pokoju, a przez to – wpłynie na panującą w nim atmosferę.

Jakie rolety wybrać?

Obecnie wybór rolet jest ogromny – możemy zdecydować się na rzymskie, woalowe czy zwijane. Dodatkowo rolety różnią się pod względem sposobu montażu, stopnia zaciemnienia oraz dekoracji (z koronką, prostą falbanką, falującą falbanką lub całkiem gładkie). W lecie najlepiej sprawdzą się rolety, które nie przepuszczają światła lub których poziom zaciemnienia będziemy mogli łatwo dostosować do pory dnia.

Rolety zaciemniające są wykonane z tkaniny typu „blackout” – aż w 95% blokuje ona przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia. To idealny sposób na to, aby ochłodzić mieszkanie w upalne popołudnia. Co więcej, rolety zaciemniające sprawdzą się również u osób, które chcą przyciemnić pokój na czas drzemki.

• Rolety rzymskie zaciemniające, dzięki wszytym w poziome kanaliki plastikowym rurkom, przy podnoszeniu układają się w eleganckie fałdy, co dodatkowo zdobi okno. W ofercie Dekoria.pl rolety rzymskie zrobione są z gładkiej, przypominającej atłas tkaniny i dostępne w kilkunastu modnych kolorach. Rolety tego typu można z łatwością montować do sufitu, na ścianie lub bezinwazyjnie na ramie okna.

• Rolety Duo, czyli podwójne rolety rzymskie łączące funkcje zarówno firany, jak i zasłony. Wierzchnia tkanina dekoracyjna jest zaciemniająca, natomiast spód zrobiony jest z tkaniny woalowej. Obie warstwy są od siebie niezależne, co sprawia, że bez problemu można dostosować wysokość każdej z nich.

• Rolety zwijane zaciemniające – zaletą tych rolet jest niewątpliwie możliwość ich całkowitego zwinięcia i tym samym wyeksponowania całego okna.

Alternatywą dla wymienionych już rolet są zasłony zaciemniające, również wykonane z tkaniny blackout, skutecznie chroniącej przed napływem promieni słonecznych do pomieszczenia. Podobnie jak każda zasłona również ta zaciemniająca dostępna jest w wielu wersjach – na taśmie, kółkach, szelkach lub kanale.

Innym typem osłon okiennych odpowiednich na lato są rolety dzień-noc, które nie mają powłoki zaciemniającej. Składają się za to z dwóch tkanin: transparentnej oraz zasłaniającej, dzięki czemu sami możemy dostosować stopień nasłonecznienia pokoju. Roleta w dzień pełni funkcję podobną do firany – zdobi i jednocześnie daje lekką osłonę. Natomiast w nocy blokuje światło i zapewnia niezbędny komfort.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH