Opierająca się trendom klasyka jest ponadczasowa. Projekt: Iwona Zasławska, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Opierająca się trendom klasyka jest ponadczasowa. Projekt: Iwona Zasławska, Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
09 sty 2017 11:30

Shabby chic – romantyczne wnętrza z duszą

Istnieje wiele sposobów aranżacji wnętrz, wśród których jednym z ciekawszych jest styl shabby chic, czyli postarzane meble i dodatki, które możemy wykonać sami.

Shabby chic to połączenie elegancji i staroci. Pomysł na tego typu aranżacje powstał w latach 80.,
a jego autorką jest Rachel Ashwell, która spopularyzowała ten styl na całym świecie. Jej pomysły przypadły do gustu wielu osobom, co zaowocowało tym, że Rachel wydała poradniki aranżacyjne oraz założyła sklep w Kalifornii, w którym do dziś można nabyć wyposażenie w stylu shabby chic.

To, co wielu ujmuje w shabby chic, to urok starego stylu, a także ponadczasowość, która się z tym wiąże. Typowe meble często noszą ślady upływu czasu, czyli różnego rodzaju przetarcia, pęknięcia, nadszarpnięcia. Najlepiej, jeśli taki mebel jest rzeczywiście stary, a ślady użytkowania są naturalne. Obecnie, przy wzroście popularności shabby chic, wiele osób postanawia na własną rękę postarzyć dany mebel, by uzyskać pożądany efekt i mieć satysfakcję z własnoręcznie wykonanej dekoracji.
Jak samodzielnie wykonać meble w stylu shabby chic.

Możemy bardzo łatwo na własną rękę zmienić wygląd starego mebla. Wielu z nas posiada
na strychu lub w piwnicy zapomniane, niepotrzebne „starocie”, mogące zyskać drugie życie. Wystarczą chęci i kilka artykułów do renowacji, które ułatwią pracę.

Do odnowienia mebla wystarczą często środki odtłuszczające powierzchnię, jak np. benzyna ekstrakcyjna, a do malowania sprawdzi się idealnie bejca dekoracyjna do drewna - stosuje się ją na surowym, nielakierowanych drewnie, podkreśla strukturę słojów, jest dostępna w wielu kolorach, skutecznie zabezpiecza powierzchnię i może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu, za pomocą jednego produktu, możemy wykonać dekoracje zarówno w domu jak i w ogrodzie – radzi Dorota Turska Marketing Manager z firmy Dragon Poland, producenta chemii gospodarczej, budowlanej i motoryzacyjnej.

Do wykonania mebli w stylu shabby chic najlepiej nadają się meble drewniane, ponieważ najbliżej oddają klimat tego stylu i łatwo wykonać na nich efekt postarzenia. Jeżeli mamy mebel już wcześniej pomalowany, możemy użyć emalii akrylowej Sentic do ogólnego stosowania. Tworzy ona wytrzymałą, półmatową powłokę i jest na tyle uniwersalna, że nadaje się do malowania elementów drewnianych i metalowych.

Mając już tę wiedzę, możemy przystąpić do pracy. Bez względu na to, czy będzie to komoda, szafa, stół lub toaletka, pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania – należy najpierw usunąć stary lakier lub farbę, zetrzeć ją papierem ściernym, lub wykorzystać zmywacz do farb i lakierów, który usuwa nawet do 10 warstw, co ułatwi potem ścieranie papierem. Bezpośrednio przed malowaniem powierzchnię trzeba jeszcze odtłuścić, np. benzyną ekstrakcyjną. Po tych czynnościach możemy przejść do malowania – pokrywamy wybranym produktem całą powierzchnię.

Nic skomplikowanego, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego malowania nie musimy się starać – niedociągnięcia, zacieki, prześwity będą nawet wskazane. Po całkowitym wyschnięciu wszystkich warstw, dla uzupełnienia efektu, wybrane partie przecieramy jeszcze papierem ściernym, przez co podkreślamy „zużycie” mebla. Stopień przetarcia dobieramy wedle własnego uznania – subtelny, lub bardzo mocny. Kolejnym, ostatnim krokiem jest zabezpieczenie przedmiotu lakierem, jednak unikamy takich o wysokim połysku. Efektem jest odnowiony mebel, który poprzez postarzenie, zyskuje duszę, a nasze wnętrze nowy klimat.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH