Dzięki inteligentnym systemom sterowania automatyką domową możemy zadbać nie tylko komfort   o nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. Fot. Yale

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Dzięki inteligentnym systemom sterowania automatyką domową możemy zadbać nie tylko komfort o nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. Fot. Yale
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
19 paź 2017 08:41

Smartdom: bezpieczeństwo, komfort i oszczędność

Coraz więcej urządzeń codziennego użytku potrafi nas nie tylko wyręczyć w różnych czynnościach, ale i komunikować się między sobą. To właśnie ta sieć komunikacji potrafi uczynić nasz dom inteligentnym.

Smartdomem przyjęło się nazywać taki dom, w którym wiele urządzeń połączonych jest w jeden system. Mogą się między sobą komunikować, a użytkownik ma możliwość zaprogramowania kompleksowych scenariuszy, które dom będzie uruchamiać w pożądanym momencie. Przed wyjazdem na wakacje wystarczy uruchomić zaprogramowane ustawienia, by w mieszkaniu zamknęły się wszystkie drzwi, okna i rolety, a temperatura obniżyła się do minimalnego poziomu. Co więcej, gdy my będziemy cieszyć się wypoczynkiem, system może symulować naszą obecność w domu, kilka razy dziennie zapalając światło i odsłaniając rolety, tym samym odstraszając nieproszonych gości – opisuje przykładowe możliwości systemu TaHoma Aleksandra Pyziak, Marketing Manager w firmie Somfy.

Systemy inteligentnych domów mogą być przewodowe i bezprzewodowe. Ten pierwszy, zwany również kablowym należy rozplanować już na etapie projektowania domu, a instalację przeprowadzić podczas prac wykończeniowych. Zdecydowanie najpopularniejszym systemem przewodowym w Europie jest system KNX. Jego protokoły komunikacyjne zostały publicznie udostępnione dzięki czemu różni producenci mogą tworzyć produkty kompatybilne z systemem, w sumie istnieje ich ok. 7 tysięcy. W Polsce z systemem KNX kompatybilne są na przykład urządzenia firm FDTech, Jung czy Basalte.

W system bezprzewodowy możemy wyposażyć już gotowy dom bądź mieszkanie, a instalacji możemy dokonać samodzielnie, bez pomocy fachowca. Wystarczy, że zakupimy centralę, czyli urządzenie wielkości konsoli do gier, które będzie mózgiem całego systemu oraz produkty, które będziemy z nim integrować. W takich systemach poszczególne elementy komunikują się ze sobą za pomocą łączności radiowej (popularnymi technologiami są io-homecontrol, stosowana przez firmę Somfy oraz Z-Wave, o którą oparte jest działanie polskiego systemu Fibaro czy tajwańskiego D-link). Io-homecontrol to niezawodny i bezpieczny protokół, umożliwiający dwustronną komunikację pomiędzy urządzeniami domowymi. Dzięki temu, że informacje od urządzeń płyną drogą radiową w dwóch kierunkach, domownicy mogą sprawdzić np. w smartfonie, co dzieje się w domu i jego otoczeniu – w czasie rzeczywistym i z dowolnego miejsca – wyjaśnia Aleksandra Pyziak z Somfy. - Działa on w oparciu o 128-bitowe szyfrowanie informacji, znane chociażby z najnowszych systemów bankowości elektronicznej – dodaje ekspert Somfy i uspokaja wszystkich, którzy z rezerwą podchodzą do bezpieczeństwa systemów bezprzewodowych. Rozbudowa systemu bezprzewodowego jest banalnie prosta. Chcąc dodać do istniejącego systemu nowe urządzenie, np. kamerę, czujnik zalania bądź dymu, wystarczy rozpakować pudełko i w prosty sposób skonfigurować je z centralą, np. za pomocą QR kodu.

Systemy domów inteligentnych możemy także podzielić na otwarte i zamknięte. Te drugie umożliwiają współpracę urządzeń wyłącznie jednego producenta. Z kolei systemy otwarte, takie jak wspomniane wcześniej KNX, TaHoma czy Fibaro umożliwiają pracę systemu z urządzeniami wielu innych producentów. Fibaro to system otwarty oparty na technologii Z-Wave co oznacza że urządzenia naszej firmy są kompatybilne z wszelkimi urządzeniami Z-Wave i producentami tych urządzeń – mówi Agata Wojkiewicz, Marketing Manager w Fibar Group. System integruje się z około 100 producentami m.in.: Philips, Netatmo, Sonos, D-Link, Yale, DSC. Wpisuje się tym samym w ideę Internetu Rzeczy oferując kompletne rozwiązanie pozwalające zintegrować wiele urządzeń w domu, co implikuje ciągłe zwiększanie się liczby integracji – przekonuje.

Systemami smartdomów możemy sterować na wiele sposobów. Producenci oferują specjalne panele ścienne, ekrany dotykowe, piloty, a także aplikacje na smartfony i tablety. Oprócz urządzeń typowo sterowniczych, w każdym inteligentnym domu znajdziemy masę sensorów, czyli czujników – dymu, ruchu, temperatury. Te elementy instalacji zbierają informacje o otoczeniu i wysyłają odpowiedni komunikat do centrali, która może „zarządzić” zasłonięcie okna czy włączenie alarmu. 

Tekst: Anna Sołomiewicz

Zobacz także: urządzenia AGD pod kontrolą

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH