Styl kolonialny. Fot. Dekoria.pl

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Styl kolonialny. Fot. Dekoria.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 lut 2017 12:36

Styl kolonialny - jak urządzić nowoczesny salon?

Szukasz pomysłu na to, jak odmienić swój salon? Pragniesz wprowadzić do niego szczyptę egzotycznej elegancji? Może spodoba Ci się styl kolonialny w nowoczesnej odsłonie.

Obite skórą meble, połączenie stonowanych, jasnych i ciemnych barw, dużo elementów drewnianych, harmonijnie zaaranżowana przestrzeń… Brzmi jak opis klasycznego salonu, prawda? Jeśli jednak dodasz do takiego wnętrza egzotyczne dodatki inspirowane kulturą Afryki lub Azji, to wówczas klasyczne pomieszczenie nabierze cech stylu kolonialnego. Szukasz pomysłu na to, jak odmienić swój salon? Pragniesz wprowadzić do niego szczyptę egzotycznej elegancji? 

Jak powstał styl kolonialny?

W dużym skrócie – jest efektem tego, że przybywający do krajów Afryki oraz Azji od XIV w. europejscy plantatorzy i żołnierze:

• z jednej strony przywozili do dalekich krajów meble, które kojarzyły się z ich ojczyzną;
• z drugiej strony wywozili do Anglii, Francji, Holandii czy Belgii egzotyczne materiały.

Ze zderzenia wpływów kultur europejskich i afrykańsko-azjatyckich powstał styl,
o którego wyjątkowości stanowi właśnie przeplatanie się ze sobą inspiracji pochodzących
z krajów oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Korzystanie z elementów stylu kolonialnego we wnętrzu to dobre rozwiązanie wówczas, gdy chcesz ożywić aranżację swojego salonu za pomocą zmiany kilku akcentów w wystroju – połączenie klasycznego mebla z egzotycznym dodatkiem wygląda świeżo i oryginalnie.

Klasyczne meble, które będą pasowały do egzotycznych dodatków

Zanim zaczniesz wybierać dekoracje do kolonialnego salonu, warto, abyś najpierw pomyślała o doborze odpowiednich mebli – lutowa promocja na meble w Dekoria.pl może cię do tego zachęcić. W cenie są wszystkie krzesła, fotele czy kanapy, których cechy charakterystyczne to:

• masywność kształtu (styl angielski) lub delikatność i duża liczba ornamentów (styl francuski),
• skórzane obicia oraz eksponowanie guzików tapicerskich lub ćwieków,
• korzystanie z drewna o wyraźnym usłojeniu oraz ciemnobrązowej kolorystyce.

Idealnym połączeniem wszystkich tych właściwości jest fotel Conrad Brown – jego wygodne siedzisko oraz stylowo wyprofilowane oparcie gwarantuje komfort. W przypadku tego mebla warto również zwrócić uwagę na detal, czyli wyraziste, metalowe ćwieki w kolorze postarzonego złota, dzięki którym poczujesz się jeszcze bardziej elegancko.

Dobrym uzupełnieniem skórzanego fotela będzie stolik-ława rozkładana Goya. Mebel został w całości wykonany z egzotycznego drewna, kauczukowca, które dzięki swojej zróżnicowanej kolorystyce będzie współgrało z brązem skóry na fotelu.

Oprócz stylowego wyglądu stolik jest również bardzo przydatny – dwie części blatu otwierają się i w mig zmieniają go w małą, funkcjonalną ławę, stworzoną do tego, by wypić przy nim leniwą, popołudniową kawę w towarzystwie bliskiej osoby.

Jeśli zaś od kolonialnej masywności mebli bardziej cenisz sobie francuską delikatność, to zamiast stolika Goya możesz wybrać finezyjnie zaprojektowaną konsolę Dorothee. O wdzięku tego mebla stanowi ornamentyka na szufladzie i nogach, wykonana w ręcznej technice snycerskiej. Dzięki właśnie takim szczegółom w Twoim salonie stworzy się klimat prawdziwej elegancji.

Nie należy jednak zapominać o tym, aby w Twoim kolonialnym salonie znalazło się miejsce dla nieco większych mebli – do tego celu przyda się witryna Chantal, wyposażona w dwie szuflady i dwie grube półki. Mebel został wykonany z dębu pacyficznego, który rośnie w wyższych partiach gór strefy tropikalnej, dzięki czemu prezentuje się naprawdę wyjątkowo.

Dekoracje egzotyczne wśród klasycznych mebli

Po ustaleniu tego, jakie meble znajdą się w Twoim salonie w stylu kolonialnym,
warto zastanowić się nad doborem egzotycznych dodatków. Dobrze pamiętać przy tym o kilku wskazówkach:

• ilość nie znaczy jakość – dwa odpowiednio dobrane i umieszczone we właściwych miejscach dodatki będą lepsze od kilku, na które brakuje pomysłu aranżacyjnego;
• stawiaj na materiał – surowe, egzotyczne drewno lub glina są bardzo dobrze widoczne w salonie, a przy tym od razu kojarzą się ze stylem kolonialnym;
• stawiaj na naturalność – sęki, nieregularny kształt, stylowe przebarwienia drewna… Wszystkie detale pokazujące wyjątkowość i naturalność dodatku są cenne.

Źródło: Dekoria.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH