Aranżacja w klimacie skandynawskim. Fot. Technistone

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Aranżacja w klimacie skandynawskim. Fot. Technistone
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 marz 2018 08:35

Styl skandynawski - zaproś naturę do wnętrza

Wnętrza rodem z Północy Europy zachwycają swoim ponadczasowym pięknem, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że Duńczycy, Szwedzi oraz Finowie należą do grona najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Styl skandynawski to jeden z hitów aranżacyjnych ostatnich miesięcy. Warto jednak rozróżnić go na najpopularniejsze konwencje: duńskie hygge, szwedzkie lagom i estetykę fińską – nowość na rynku wnętrzarskim.

Duński, szwedzki, fiński – który styl jest dla mnie?

Prostota, naturalność i funkcjonalność stylu skandynawskiego inspiruje do tworzenia jego odmian. Wśród nich można wyróżnić styl duński, szwedzki i fiński. Choć każdy z nich bazuje na estetyce rodem z Północy Europy, każdy z nich jest unikalny. Ideą duńskiego hygge jest czerpanie radości z małych rzeczy. Filozofia ta odnosi się zarówno do stylu życia, jak i urządzania wnętrz. W przestrzeniach utrzymanych w tej konwencji dominuje biel, beże i pastele oraz dodatki kreujące klimatyczne ciepło: naturalne tkaniny, miękkie poduszki, a także blask świec oraz ognia rozpalonego w kominku. Szwedzkie lagom można opisać natomiast słowami: „Nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Według tej koncepcji, najważniejsze jest funkcjonowanie w równowadze. W szwedzkich stylizacjach dominuje jeden odcień, będący łagodnym tłem dla barwnych dodatków oraz finezyjne połączenia tkanin i skandynawskiego wzornictwa. Estetyka fińska czerpie zaś inspiracje z samej natury. Wnętrza zachwycają ornamentyką zwierzęcą i roślinną, a także szydełkowymi dodatkami. Tym co odróżnia styl fiński od pozostałych są kontrastujące kolory – biel łączy się z grafitem, czernią albo ciemnym brązem.

Wnętrza piękne z natury

Wnętrza powstałe z fascynacji krajami Północy Europy w dużej mierze opierają się na materiałach organicznego pochodzenia. Nie brakuje w nich drewna, kamienia oraz naturalnych tkanin. Produkty tego typu wprowadzają do stylizacji klimatyczne ciepło, a zarazem sprzyjają wypoczynkowi i znalezieniu ukojenia w zgiełku codzienności. Bazą do stworzenia aranżacji utrzymanej w duńskiej, szwedzkiej lub fińskiej konwencji mogą być więc konglomeraty kwarcytowe. W nastrojowych aranżacjach opartych na duńskim hygge świetnie sprawdzą się materiały w ciepłych odcieniach beżu: Noble Ivory White. Noble Botticino i Noble Calista. Możemy z nich wykonać na przykład okładzinę kominkową. W przestrzeniach inspirowanych szwedzkim lagom doskonale zaprezentują się elementy Technistone w rozmaitych tonacjach szarości  – Noble Pro Frost, Noble Pro Cloud i Noble Pro Storm. W fińskich wnętrzach zaś nie może zabraknąć konglomeratów kwarcytowych, które swoją kolorystyką i rysunkiem idealnie odwzorowują wygląd naturalnych kamieni. Z produktów Technistone można wykonać blaty, fartuchy kuchenne, okładziny ścienne i podłogowe.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH