Fot. CDA Polska - System przesuwny TERNO.jpg

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Fot. CDA Polska - System przesuwny TERNO.jpg
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
11 wrz 2017 09:49

Systemy przesuwne: ciekawy pomysł na szklane ściany i drzwi

Systemy przesuwne z powodzeniem stosować w mieszkaniach, w których zastąpią tradycyjne drzwi lub ściany. Dodatkowo, jeśli zastosujemy do nich kolorową taflę lub szkło z nadrukiem, nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Szkło od lat cieszy się popularnością wśród projektantów wnętrz, którzy z jego pomocą tworzą nowoczesne i funkcjonalne aranżacje. Materiał ten ma szerokie zastosowanie i pozwala na tworzenie konstrukcji dopasowanych pod metraż oraz układ poszczególnych pomieszczeń. Dzięki nim wnętrze zyskuje niepowtarzalny charakter, a w przypadku niewielkich mieszkań, zachowane zostaje poczucie przestronności.

Drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych

W porównaniu do tradycyjnych drzwi montowanych na zawiasach, systemy przesuwne wymagają mniej miejsca, gdyż tafla porusza się wzdłuż ściany. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy wybrać wariant składający się tylko z jednej szyby, która dopasowana będzie do szerokości przejścia lub system z dwoma panelami, gdzie jeden z nich pozostaje nieruchomy.

Jeżeli dysponujemy odpowiednim metrażem lub szerokość przejścia między pomieszczeniami na to pozwala, możemy również zamontować system przesuwny składający się nawet z czterech szklanych tafli, gdzie dwie są przesuwne, a dwie pozostają nieruchome. Przykładem takiego systemu jest Terno Solo Vetro od CDA Polska, choć dostępny jest też w wariancie z jedną szybą.

Czytaj także: Wybieramy drzwi: zwróćmy uwagę na ich konstrukcję

Alternatywnym rozwiązaniem będzie system kaskadowy Terno Multi zbudowany z trzech lub czterech szklanych paneli, składanych do wybranego boku – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu w CDA Polska.

Często spotykanym rozwiązaniem jest schowanie elementów składowych systemu pod aluminiową maskownicą, dzięki czemu pozostają niewidoczne, a cała konstrukcja nie ingeruje w wystrój wnętrza. Takie rozwiązanie jest dość powszechne, jednak szczególną popularnością cieszą się systemy, w których wózki jezdne pozostają widoczne – komentuje Kamuda. Przykładem takiego produktu jest system Ragusa, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na lofty, industrialnych, lub wszędzie tam, gdzie z pomocą detalu chcemy urozmaicić aranżację – dodaje. W systemach tego typu stosuje się okrągłą prowadnicę, która wytrzyma ciężar tafli nawet do 75 kg.

Gdzie stosować?

Ze względu na wszechstronne możliwości zdobienia szkła, a także opcje dostosowania długości prowadnicy i paneli szklanych do szerokości przejścia, system przesuwny może stanowić funkcjonalną alternatywę zarówno dla drzwi do łazienki, sypialni oraz garderoby. Z powodzeniem zastąpi także ściankę działową – na przykład w sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z częścią jadalną, lub gdy salon łączy się z gabinetem. Tworzenie otwartych przestrzeni w strefie dziennej mieszkania zyskało w ciągu ostatnich lat na popularności, szczególnie w tych lokalach, w których pojedyncze pomieszczenia nie są duże. Zastosowanie w tej sytuacji systemu przesuwnego z jednej strony pozwoli na zachowanie poczucia przestronności, z drugiej natomiast - umożliwi wydzielenie funkcjonalnych aneksów, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeżeli już na wczesnym etapie aranżacji mieszkania zgłosimy chęć zamocowania systemu przesuwnego, istnieje możliwość umieszczenia prowadnicy we wnęce. Wówczas szklana tafla nie będzie sunąć po ścianie, ale się w niej chować – podpowiada Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. Dzięki temu cały system pozostaje praktycznie niewidoczny z perspektywy obu pomieszczeń – dodaje.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH