Autor: Katarzyna Maslowska
01 lut 2019 09:06
Trendy wnętrzarskie, których nie można przegapić
Przełom roku to najlepszy moment na podsumowanie trendów ostatnich dwunastu miesięcy. Można także pokusić się o przewidywania na kolejny rok.
Dla tych, którym trudno odnaleźć się w gąszczu inspiracji, eksperci firmy Pfleiderer przygotowali tematy trendowe mające największy potencjał, by rozwijać się w 2019 r.
Natura i rzemiosło
Przytulne, sprzyjające relaksowi aranżacje wnętrz już kolejny rok dominują w zestawieniach trendów. W ciepłych, stylowych przestrzeniach kluczowe są materiały naturalne lub idealnie odwzorowujące naturę, o autentycznym i inspirującym wyglądzie. Główną rolę gra tu jasne drewno o harmonijnym usłojeniu. Trend ten inspiruje się również rzemiosłem i tradycyjną, ręczną obróbką. W tym przypadku widoczne ślady po narzędziach i pracy ludzkich rąk są dodatkowym atutem, a nie skazą.
Zobacz także: Mały dom. Piękny projekt 95-metrowego mieszkania
Trend na rzemieślnicze i indywidualne wykonanie jest obecny w wielu branżach. Pfleiderer także podąża w tym kierunku i stąd w naszej ofercie pojawiają się dekory inspirowane ręczną obróbką drewna. Wyróżniają je interesujące detale, jak podkreślone, wypełnione bielą pory drewna. Zwracamy uwagę na nowość w naszym portfolio – Dąb Wilton, dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – podkreśla Agnieszka Frąckowiak, PR Manager w firmie Pfleiderer. Bardzo popularny jest także detal odwzorowujący szpachlowane sęki, sprawiający wrażenie ubytku ręcznie wypełnionego przez stolarza tradycyjną techniką – dodaje. Wnętrza inspirowane tym trendem aranżowane są w naturalnej, ciepłej palecie barw.
Styl industrialny w stonowanym wydaniu
Trend industrialny jest obecny w aranżacji wnętrz od kilku lat, a coraz częściej możemy spotkać go nie tylko we wnętrzach typowo loftowych czy w biurach.
Obserwujemy, że wraz z rosnącą popularyzacją stylu industrialnego, następuje jego stopniowe oswajanie i reinterpretacja. Taka estetyka pojawia się nawet w niewielkich mieszkaniach. Podczas projektowania należy jednak zadbać, aby detale i wyraziste industrialne materiały nie zdominowały małych przestrzeni – wyjaśnia Aldona Słapa-Nowacka, Category Manager Pfleiderer.
To Cię zainteresuje: Płytki ceramiczne: ciekawe zdjęcia z hiszpańskich targów Cevisama 2019
We wnętrzach domowych aranżowanych w stylu industrialnym surowy beton zastępowany jest często bardziej stonowanymi materiałami, jak powierzchnie szpachlowane. W tę tendencję wpisuje się np. dekor Stucco, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Coraz popularniejsze są także betony barwione na ciemne odcienie.
Wielu projektantów łączy powierzchnie inspirowane betonem z drewnem. Częstym wyborem przy aranżacji wnętrz loftowych jest drewno w stylu vintage, jednak w przypadku łączenia z innymi materiałami o wyrazistym wyglądzie efekt może być nadmiernie dominujący. Dobrym sposobem na uniknięcie tego jest zastosowanie drewna barwionego na odcień srebrzysto-szary lub szaro-beżowy, które doskonale uzupełni industrialną aranżację, jednocześnie nadając jej szykownego charakteru – dodaje Aldona Słapa-Nowacka.