Krzesło Brekka. Fot. Homekraft_

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Krzesło Brekka. Fot. Homekraft_
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
26 kwi 2017 15:19

W poszukiwaniu szczęścia: nowy trend w urządzaniu wnętrz

Moda na styl życia według Skandynawów nie przemija. Najpierw dotarła do nas z Danii filozofia hygge, czyli uniwersalny klucz do szczęścia, oparty o poszukiwanie przyjemności w codziennych czynnościach, relaksie i przytulnym otoczeniu.

Obecnie popularność zdobywa droga środka, czyli szwedzkie lagom – styl czerpiący z funkcjonalności, niosący komfort wynikający z umiaru i życia w zgodzie z naturą. Podpowiadamy, jak połączyć obie filozofie, wykorzystując skandynawski design w mieszkaniu, domu i jego otoczeniu.

Przykazanie pierwsze: przytulne nie oznacza zagracone

Gromadząc przedmioty codziennego użytku czasem zapominamy o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni i mieszamy funkcjonalne strefy w domu. W efekcie, półki i regały są zapełnione bibelotami, które stoją w przypadkowych miejscach. A przecież przytulne nie oznacza zagracone. Jeżeli w przestrzeni panuje nieporządek, to powoduje to nasz wewnętrzny niepokój, rozdrażnienie, ospałość, niechęć do działania i myślenia, często przez przebywanie w takim wnętrzu stwierdzamy, że brakuje nam energii. Jak temu zaradzić? Spójrz na swój salon z lotu ptaka, weź duży karton z piwnicy i bez sentymentów włóż do niego wszystkie wańki-wstańki i łapacze kurzu oraz książki „na jedno przeczytanie”. Kiedy już stworzysz czyste pole – przystąp do działania. Oto kilka rad:

1. Zadbajmy, aby miejsce przeznaczone do odpoczynku było w pobliżu okna – patrzenie w dal rozszerza perspektywy i uspokaja myśli.

2. Nie używaj zbyt wielu kolorów – postaw raczej na barwy natury, które mają uspokajające właściwości. 

3. Wybieraj meble o prostych, geometrycznych kształtach, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów oraz utrzymane w stonowanej kolorystyce, na przykład meble ze sklejki, czy stanowiące połączenie drewna i płyty. Wiosną możemy wynieść taki fotel na taras lub do ogrodu, bo jest odporny na czynniki atmosferyczne i pięknie prezentuje się na tle zieleni.

Przykazanie drugie: lekkość doprawia skrzydła kreacji 

Zgodnie z filozofią hygge szum telewizora – wszechobecny w polskich wnętrzach – nie powinien zakłócać relaksu i odwracać naszej uwagi podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. W tym punkcie obie skandynawskie filozofie są zgodne. Warto też zastanowić się nad zmianą aranżacji w pokoju na taką, która ma wydzielone strefy. Funkcję optycznego podziału wnętrza na strefy pełnić może kanapa, obowiązkowo w towarzystwie lampy, wspomnianych wyżej puf lub foteli oraz stolika. Ciekawą propozycją wyposażenia są stoliki wielofunkcyjne – idealne do strefy wypoczynkowej, na przykład Homekraft Gossa z delikatnymi, dębowymi nogami i białym blatem, który można częściowo podnieść. W ten sposób stolik kawowy w mgnieniu oka zamienia się w wygodne miejsce do zjedzenia śniadania, a kiedy przyjdą znajomi – wystarczy opuścić blat i serwować przekąski na eleganckiej i nowoczesnej ławie.

Królową relaksu w domu jest oczywiście sypialnia. To miejsce wyjątkowo intymne, więc jego wystrój powinien być w pełni uzależniony od indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy w tym pomieszczeniu wprowadzić kroplę filozofii hygge i lagom – warto wybrać pomieszczenie z dostępem do naturalnego, dziennego światła, zachować minimalizm w liczbie mebli, a także wprowadzić jasne kolory. W sypialni najlepiej zrezygnować z niebieskiego światła, emitowanego z urządzeń z diodami LED, bo hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za nasz rytm dobowy i jakość snu. Usuwając z sypialni wszelkie sprzęty elektroniczne zadbamy o zegar biologiczny, a tym samym o zdrowie.

Uzupełnieniem aranżacji domu w stylu hygge i lagom powinny być dodatki wykonane z naturalnych materiałów: lnu, bawełny rattanu czy wikliny – stosowane oczywiście z umiarem, aby nie ograniczać przestrzeni. Chcąc utrzymać harmonię z naturą, nie możemy zapomnieć o roślinach i kwiatach, które zawsze skutecznie ożywiają wnętrze. Pamiętajmy, że we wnętrzu w którym chcemy odczuć dobroczynne działanie stylu hygge i lagom ma panować harmonia, ład i porządek, a roślinność musi być zdrowa i zadbana.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH