Włoski marmur we wnętrzu. Fot. Interstone

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Włoski marmur we wnętrzu. Fot. Interstone
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
21 cze 2017 09:37

Włoski marmur - zobacz wnętrza w kamieniu

Sardynia jest wakacyjnym rjem dla turystów, miejscem słynącym z znakomitej kuchni i życzliwej ludności. Dla miłośników pięknych wnętrz wyspa ta ważna jest jednak z jeszcze jednego powodu.

To tu wydobywany jest niezwykły marmur Crema Veneziana, który stanowi ozdobę eleganckich domów i apartamentów.

Wszystko zaczęło się w Orosei

Malownicze miasteczko Orosei na Sardynii od wielu lat znane jest wśród miłośników kamienia naturalnego na całym świecie. To właśnie tutaj zlokalizowany jest uznany kamieniołom Marmo di Orosei założony w 1969 roku przez braci Ivo i Leandro Ratti. Dzisiaj miejsce to prowadzone jest przez kolejne pokolenie rodu Ratti.

Czytaj również: Kamień we wnętrzu: zobacz piękne aranżacje!

Zmieniła się technologia wydobywania marmuru i jego produkcji, ale niezmienne pozostało piękno marmurowych płyt. Kamieniołom często określany jest mianem Daino, a więc daniela z rodziny jeleniowatych mieszkającego w sardyńskich lasach. Kiedy blisko 40 lat temu jak Ivo i Leandro Ratti wydobywali pierwsze bloki kamienia, pokłady marmuru ułożyły się w obraz przypominający skórę daniela.

Crema Veneziana – duma rodziny Ratti

Pokłady marmuru z Orosei mają 140 milionów lat stanowiąc świadectwo zmian zachodzących w historii świata. Szczególne miejsce wydobywanego w Marmo di Orosei kamienia zajmuje marmur Crema Veneziana. To niezwykle rzadka odmiana, która stanowi chlubę kamieniołomu prowadzonego przez rodzinę Ratti. Spośród całości marmuru wydobywanego w Marmo di Orosei zaledwie 6% stanowi Crema Veneziana. Jego delikatna kremowa barwa zachwyca delikatnością, a perłowa i szara nuta dodają mu szlachetności. Gatunek ten wyróżnia się bardzo subtelnym rysunkiem, który sporadycznie wzbogacają odcisk prehistorycznych muszli i organizmów.

Crema Veneziana jest najtwardszym marmurem wydobywanym w Marmo di Orosei, dzięki czemu może być stosowany jako materiał posadzkowy, do produkcji parapetów, kominków, stołów, a nawet blatów kuchennych (po uprzedniej impregnacji). Dzięki naturalnej barwie stanowi eleganckie tło zarówno dla klasycznych, ale i nowoczesnych aranżacji wnętrza. Dobrze komponuje się z drewnem, tkaninami.

Piękno dzięki technologii

Zjawiskowe płyty marmurowe Crema Veneziana to efekt długiego i wymagającego procesu produkcji. Zanim będą zdobiły posadzkę czy kominek eleganckiej rezydencji, marmur musi zostać wydobyty, skrupulatnie wyselekcjonowany i obrobiony. Punktem wyjścia jest oderwanie od masywu skalnego bloku kamienia o objętości 500 metrów sześciennych i wadze 1400 ton. Następnie dzielony jest on na mniejsze 24 tonowe bloki. W fabryce następuje cięcie bloków na płyty, najczęściej o grubości 2 i 3 cm.

Każda płyta suszona jest w specjalnym piecu o długości 64 metrów. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie powierzchni płyty nietoksyczną żywicą, której zadaniem jest też uzupełnienie ewentualnych mikropęknięć. Na koniec płytom nadawane jest wykończenie zgodne z oczekiwaniami klienta. Powierzchnia płyty Crema Veneziana może być polerowana, szczotkowana albo matowa. Kamieniołom Marmo di Orosei szczególnie znany jest z doskonałej jakości poleru, dzięki któremu płyty nabierają wyjątkowego błysku. 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH