Bedlift, czyli łóżko chowane w szafie. Fot. Hafele

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Bedlift, czyli łóżko chowane w szafie. Fot. Hafele
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
13 maj 2016 12:07

Wygodne wnętrze: postaw na praktyczne meble

Jak sprawić, żeby małe wnętrze stało się większe, a przy tym bardziej funkcjonalne? Z pomocą przyjdą meble wielofunkcyjne, które pomogą zaoszczędzić przestrzeń.

Pamiętamy je z mieszkań rodziców i dziadków – głównie pod postacią niezawodnej meblościanki. Meble wielofunkcyjne znów są modne, ale zmieniają swoje oblicze. W połączeniu z najnowszymi rozwiązaniami zapewnią maksymalną wygodę życia nawet na niedużej przestrzeni.

Meble wielofunkcyjne kojarzą się przede wszystkim ze spopularyzowaną w latach 70. i 80. meblościanką. Składający się z kilku segmentów mebel królował na „salonach” dzięki temu, że w jednym miejscu można było mieć regał na książki, szafę, barek i szafkę na telewizor. Meble spełniające kilka funkcji są popularne dzięki dwóm trendom – modzie na geometrię i potrzebie wygody na mniejszej przestrzeni. Tę ostatnią znajdziemy nie tylko w salonie, ale też w kuchni i pokoju dziecięcym. Wszystko dzięki zastosowaniu najnowszych okuć.

Mniej miejsca, więcej pomysłów

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie salonu z kuchnią. Mały metraż sprawia, że obie te przestrzenie zlewają się w jeden duży pokój dzienny z niewielkim aneksem. W salonie najczęściej znajduje się stolik, na którym mieści się niewiele więcej niż kilka kubków z herbatą. Jednak dzięki nowoczesnym podnośnikom potrafi zamienić się w schowek z dodatkową przestrzenią w swoim wnętrzu. – Tego typu okucie sprawia, że część blatu biurka lub stolika unosi się do góry. Pozwala to uzyskać mobilny mebel, w którym można schować różne drobiazgi i gazety – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Kuchnia coraz częściej służy jedynie do przygotowywaniu podstawowych posiłków i nie spędza się w niej tyle czasu, co dawniej. Bywa, że w mieszkaniu rezygnuje się ze stołu na rzecz dodatkowej przestrzeni. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem są blaty wysuwane z zabudowy kuchennej. Mogą one służyć jako poręczny stolik do wypicia kawy lub zjedzenia szybkiego śniadania, a nawet pracy. Ukryte w szafkach i przypominające zwykłe szuflady będą wysuwać się i składać bez wykonywania większego wysiłku, pozwalając m.in. na zwiększenie przestrzeni roboczej.

Blaty mogą poruszać się również po łuku, dzięki wykorzystaniu okucia obrotowego. Umożliwiają także ukrycie płyty indukcyjnej poniżej poziomu blatu – ta ukazywałaby się tylko w chwili wysunięcia blatu. Podobną rolę mogą odgrywać blaty opuszczane – te dodatkowo będą dużym ułatwieniem w korzystaniu z kuchni przez dzieci. Blaty można wykorzystać też do ukrycia kontaktów – te zamiast na wierzchu, można schować w wysuwanej i chowanej po przyciśnięciu listwie z gniazdkami wysuwnymi.

Ukryte zalety mieszkania

Niektóre ze wspomnianych na początku meblościanek miały dodatkową funkcję – były wyposażone w chowane łóżko. Rozwiązanie to było bardzo sprytne, ale miało jedną wadę: po złożeniu łóżka nie zyskiwało żadnej dodatkowej funkcji. Dostępne dziś okucia pozwalają na zagospodarowanie małej przestrzeni zarówno pod gabinet, jak i pokój dla ucznia. - Nowoczesne okucia w prosty sposób potrafią połączyć biurko z łóżkiem. Wystarczy kilka prostych ruchów, by z małej sypialni zrobić miejsce pracy i odwrotnie – mówi Jakub Malinowski.

Ciekawe rozwiązania okuciowe pomogą uzyskać dodatkowe funkcje mebla także rodzicom młodszych dzieci – wybierając odpowiednią rozwórkę, można zapewnić sobie łatwo otwierany front szafki, który odegra także rolę przewijaka. Wytrzymałe okucie poradzi sobie z wagą niemowlaka, a w pojemnej szafce będzie można ukryć wszystkie akcesoria potrzebne do przewinięcia dziecka.

Nowoczesne rozwiązania cechuje m.in. to, że potrafią zapewnić maksimum komfortu i funkcjonalności. Do wykonywania wielu funkcji przez jedno urządzenie przyzwyczajają nas kolejne zdobycze techniki jak np. smartfony. Smart muszą więc być też meble i zastosowane w nich rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie w naszych domach.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH