Domowa biblioteka. Projekt: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Domowa biblioteka. Projekt: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
21 sie 2017 11:08

Domowa biblioteka. 20 pomysłów na przechowywanie książek

Odpowiednio wyeksponowane miejsce na księgozbiory nie tylko zwiększy funkcjonalność mieszkania, ale też może stanowić jego unikalną dekorację.

Prywatna biblioteka to marzenie niejednego mola książkowego. Ekspert firmy Rosanero podpowiada na co wracać uwagę wybierając meble na książki.

Funkcjonalność w parze z designem

Aranżując wnętrze należy zastanowić się przede wszystkim nad przeznaczeniem poszczególnych mebli. Kierowanie się wyłącznie estetyką może spowodować, że przestrzeń stanie się niefunkcjonalna. Jeżeli regał będzie służył głównie do przechowywania książek, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału z jakiego został wykonany. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne, wykonane z płyt MDF, bądź bardziej nowoczesne, metalowe półki. Solidna konstrukcja utrzyma nawet najcięższe zbiory. Natomiast tworzywo sztuczne i szkło to materiały, które nadadzą wnętrzu lekkiego i dekoracyjnego charakteru. W ich otoczeniu bardzo dobrze będą komponować się ramki ze zdjęciami, wazony oraz inne elementy ozdobne, podpowiada Karina Wilkołek, ekspert firmy Rosanero.

Regał na książki wcale nie musi być nudnym, prostokątnym meblem z regularnymi półkami. „Na rynku dostępne są różnorodne modele biblioteczek, odpowiadające indywidualnym wymaganiom. Mnogość kolorów oraz form sprawia, że wpasują się one w każdą przestrzeń.

Rozmiar i ustawienie

Jedną z najistotniejszych kwestii rozpatrywanych podczas kupna regału jest jego rozmiar. Wysokie, sięgające sufitu meble sprawiają wrażanie droższych, jednak przy dużym obciążeniu stają się mniej stabilne. Trzeba zatem pamiętać o dodatkowym przymocowaniu ich do ściany. Z kolei niższe regały zawierają dodatkową przestrzeń do zagospodarowania i łatwiej je przestawić, tłumaczy Karina Wilkołek z firmy Rosanero. Bardzo duże znaczenie ma także głębokość. Półki powinny mieć około 30 cm głębokości, co zapewnia wystarczającą przestrzeń do przechowywania - dodaje ekspert.

Wybierając biblioteczkę należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ją ustawimy. Wysokie regały, obłożone od góry do dołu książkami, będą wyglądać masywnie i przytłoczą niewielkie wnętrza. Lekkości nadadzą im jasne barwy oraz fronty w odcieniach zbliżonych do koloru ściany. Jeśli chcemy zachować w świetności nie tylko regał, ale również książki, warto zadbać o odpowiednie ustawienie mebla. Należy unikać miejsc narażonych na wilgoć oraz nadmierną ilość promieni słonecznych. Dzięki temu zapewnimy naszej domowej bibliotece odporność na niesprzyjające czynniki - radzi ekspert.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH