Drewniana podłoga w ciepłym miodowym wybarwieniu w nowoczesnej jadalni. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Drewniana podłoga w ciepłym miodowym wybarwieniu w nowoczesnej jadalni. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
10 sie 2016 14:51

Drewniana podłoga – 10 pomysłów na modne wnętrza

Drewno na podłodze zapewni aranżacji naturalny wygląd, przytulny klimat i reprezentacyjny wygląd. Ale jaki kolor drewna wybrać i jak je zabezpieczyć? Podpowiadamy!

Lakier czy olej? Każdy, kto zdecydował się na montaż podłogi drewnianej, musi zadać sobie podobne pytanie. Odpowiedź będzie uzależniona przede wszystkim od własnych upodobań, ale nie tylko. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie obydwa rodzaje wykończenia powierzchni.

Każda podłoga drewniana wymaga naniesienia na nią powłoki ochronnej. Do wyboru mamy lakiery i oleje, choć w każdej z tych kategorii dostępne są obecnie rozmaite środki, pozwalające uzyskać odmienne efekty wizualne.

Podłoga lakierowana

Wiele osób decyduje się na pokrycie drewnianej podłogi szczelną powłoką lakieru. Nie oznacza to jednak, że taka powierzchnia musi błyszczeć. W zależności od tego, jaki lakier wybierzemy, uzyskamy efekt matowy, półmatowy, połysk lub półpołysk. Na poszczególnych deskach widoczny może być naturalny kolor i usłojenie drewna, ale możemy też zmienić ich barwę. Możemy nawet sprawić, że podłoga lakierowana będzie niemal nie do odróżnienia od olejowanej.

Na podłogę lakierowaną najczęściej decydują się osoby, które chcą mieć powierzchnię odporną na zabrudzenia, łatwą i tanią w konserwacji. W praktyce, zalety te dotyczą przede wszystkim podłóg gładkich. Inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się na – aktualnie bardzo modną – podłogę szczotkowaną.

- Tego typu podłogi, z uwagi na ich chropowatą powierzchnię, wymagają większego nakładu pracy przy utrzymaniu w czystości w porównaniu z gładkimi deskami lakierowanymi – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. - Podłoga szczotkowana jest też mniej odporna na zabrudzenia, gdyż w nierównościach jej powierzchni lub w mikrofazach łatwiej gromadzi się brud i trudniej go usunąć – podkreśla.

Zaletą gładkich podłóg lakierowanych jest to, że renowacji wymagają one najwcześniej po kilku latach. Deski pokryte lakierem mogą być jednak podatne na zarysowania i są bardzo wrażliwe np. na piasek. A warto wiedzieć, że nie można naprawić jedynie fragmentu polakierowanej podłogi (wymieniony fragment będzie odróżniał się od pozostałych desek). Poza tym lakier skleja brzegi elementów drewnianych, co przy rozsychaniu drewna może być przyczyną pękania lakieru na rantach.

- Przy normalnym użytkowaniu podłóg lakierowanych w domach oraz przy właściwym dbaniu o nie, cyklinowanie nie będzie konieczne przez bardzo długi okres czasu – twierdzi Andrzej Sienkiewicz. - Cyklinowanie należy traktować jako ostateczność i stosować dopiero wtedy, gdy inne środki nie przynoszą zadowalających rezultatów. Bardzo często podłogi drewniane są użytkowane przez wiele lat, zazwyczaj więcej niż 10, bez cyklinowania – zapewnia.

Podczas mycia podłogi lakierowanej należy pamiętać o używaniu jak najmniejszej ilości wody i o stosowaniu odpowiednich środków – nie powinny one zawierać tłuszczu. W kwestii nakładania środków konserwujących, najlepiej kierować się zaleceniami producenta konkretnej podłogi. Producenci zazwyczaj wymieniają wprost rekomendowane środki oraz wskazują zalecaną częstotliwość pielęgnacji.

Podłoga olejowana

Jeśli zdecydujemy się na podłogę olejowaną, powinniśmy wiedzieć, że w sklepach dostępne są oleje o różnej wytrzymałości na ścieranie. W związku z tym inny olej będzie odpowiedni do sypialni, a inny np. do biura o dużym natężeniu ruchu. Zastosowanie oleju o wysokiej wytrzymałości na ścieranie zapobiegnie niszczeniu podłogi przez dłuższy czas.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Ada, 2017-04-23 12:21:41

    Zgadzam sie co do dębowej podłogi, sosnowa również jest dobra jeśli chodzi o wytrzymałość, ja już 3 rok mam z artcore i naprawde jestem zadowolona,a panele u syna w pokoju posypały sie niestety
  • Katarzyna, 2017-01-05 09:02:32

    Dębowa podłoga moim zdaniem to najlepsze wyjście, z exfloor zamawiałam podłogę, jestem zadowolona z drewna, każdemu teraz bym poleciła wybór takiej podłogi.

POLECAMY W SERWISACH